Üzüm Çekirdeği Ekstresi Nedir?

Üzüm çekirdeği ekstresi, son yıllarda çok ilgi çeken ve yaygın kullanıma sahip olan doğal bileşiklerden biridir. Çok güçlü antioksidandır. Günümüzün kirli dünyasının önemli endişelerinden biri de gelişen sinir sistemini korumaktır. Üzüm çekirdeği polifenolleri beyne karşı çok koruyucudur. Üzüm çekirdeği ekstresinin antioksidan durumu bağışıklık fonksiyonunu da destekler. Ayrıca bir meyve özü olarak çocuklar için de çok güvenlidir. Gelin hep beraber bu faydalara bakalım.

1.Kan Akışını Artırabilir

 8 sağlıklı genç kadında yapılan bir çalışmada, üzüm çekirdeği ekstresinin 400 mg’lık tek bir proantosiyanidin dozunun etkileri ve ardından 6 saatlik oturma süresi değerlendirilmiştir. Üzüm çekirdeği ekstresini alan kadınların ödemlerinin % 70 oranında azaldığı gösterilmiştir.

Aynı çalışmada, 14 gün boyunca üzüm çekirdeği ekstresinden günlük 133 mg proantosiyanidin dozu alan diğer 8 sağlıklı genç kadın, 6 saatlik oturuştan sonra% 40 daha az bacak şişmesi yaşadığı kaydedilmiştir.

Üzüm çekirdeği ekstresinin kan dolaşımını iyileştirdiği ve dolaşım problemleri olanlara fayda sağlayabilecek kan pıhtılaşma riskini azalttığı gösterilmiştir.

2.Kollajen Seviyelerini ve Kemik Gücünü Artırabilir

Zengin bir flavonoid kaynağı olarak üzüm çekirdeği ekstresi, kemik yoğunluğunuzu ve gücünüzü artırmanıza yardımcı olabilir. Hayvan çalışmaları, üzüm çekirdeği ekstresinin artritik durumları tedavi etme ve kollajen sağlığını geliştirme becerisi ile ilgili umut verici sonuçlar göstermektedir. 

3.Böbrek Fonksiyonunu Artırabilir

Hayvan çalışmaları, üzüm çekirdeği ekstresinin oksidatif stresi ve inflamatuar hasarı azaltarak  böbrek hasarını azaltabileceğini ve işlevi iyileştirebileceğini göstermiştir.

4.Kanser Riskini Azaltabilir

Laboratuar çalışmalarında üzüm çekirdeği ekstresinin çeşitli insan hücre tiplerinde kanseri inhibe ettiği gösterilmiştir. Üzüm çekirdeği ekstresinin ayrıca tedaviyi olumsuz etkilemeden hayvan çalışmalarında kemoterapiye bağlı toksisiteyi azalttığı görülmektedir. Ancak daha fazla insan temelli araştırmaya ihtiyaç vardır.

5.Karaciğerinizi Koruyabilir

Test tüpü çalışmalarında üzüm çekirdeği ekstresinin iltihabı azalttığı, geri dönüştürülmüş antioksidanlar ve toksin maruziyeti sırasında serbest radikal hasarına karşı koruduğu belirlenmiştir. Özetle üzüm çekirdeği ekstresinin, karaciğerinizi ilaca bağlı toksisite ve hasara karşı koruduğu görünüyor. Bununla birlikte, daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç vardır.

6.Yara İyileşmesini ve Görünümünü İyileştirir

Çeşitli hayvan çalışmaları üzüm çekirdeği ekstresinin yara iyileşmesine yardımcı olabileceğini bulmuştur. Üzüm çekirdeği ekstresinin kremlerinin cildinizdeki büyüme faktörlerini arttırdığı görülmektedir. Bu nedenle, yara iyileşmesine yardımcı olabilir ve cilt yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilirler.

Üzüm çekirdeğinin olası yan etkileri nelerdir?

Bu alerjik reaksiyon belirtilerinden herhangi birine sahipseniz acil tıbbi yardım alın: kurdeşen, nefes almada zorluk, yüzünüzün, dudaklarınızın, dilinizin veya boğazınızın şişmesi.

Yaygın yan etkiler şunları içerebilir:

  • İshal
  • Mide bulantısı
  • Kusma
  • Ağız kuruması
  • Boğaz ağrısı
  • Öksürük
  • Baş ağrısı
  • Kas ağrısı.

Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

dıkkat

1.Üzüm veya üzüm ürünlerine alerjiniz varsa bu ürünü kullanmamalısınız.

2.Üzüm tohumunun doğmamış bir bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Hamileyseniz bu ürünü kullanmayın.

3.Üzüm çekirdeğinin anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bir bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Bir bebeği emziriyorsanız bu ürünü kullanmayın.

4. Ayrıca laktobasillus alıyorsanız veya yiyorsanız üzüm çekmekten kaçının. Üzüm çekirdeği, bu “dost” bakterilerin bağırsaklardaki büyümesini yavaşlatarak laktobasil ürünlerinin faydalarını azaltabilir.

Sağlıcakla kalın.