soguk-hava

Vücut ısınızı düzenlemenize yardımcı olacak besinler nelerdir? Isı kontrolünden başka ne gibi faydaları vardır? Merak ediyorsanız okumaya devam edin!

Havalar soğumaya başlayınca dolabınızı eldivenler, atkılar, sıcacık yün kazaklar doldurmaya başlıyor. Özellikle dışarıya çıkacaksaksanız sıkıca sarınıp kuşanıyorsunuz. Soğuk havaya pencereden bakmak bile sizi titretiyorsa, düşük sıcaklıklarla kendinizi içeriden ısıtarak savaşabilirsiniz. Soğuk havalara karşı vücudunuzu vücut ısınızı yükseltmeye yardımcı olabilecek besinlerle destekleyin. Böylece vücut sıcaklığınızı korurken, soğuk algınlığı gibi hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı önlem almış olacaksınız. işte! Bu yazımızda vücut ısınızı koruyacak bazı besinlere yer verdik. Bu besinlerden bazıları biliniyorken bazıları sizi şaşırtacaktır. Rahatlayın ve okuyun.

1. Tarçın

tarcın-besin

Kış günlerinde sahleplerinizi süsleyen tarçın aynı zamanda soğuğa karşı bir kalkan işlevi görüyor. Kan akımını vücut yüzeyine yaklaştırarak vücudun ısınmasında etkili oluyor. Gribal enfeksiyonları ve soğuk algınlığını önleyici olarak kullanılan tarçın aynı zamanda öksürükte ve mide rahatsızlıklarında etkilidir. İster sahlebin üstünde toz halinde isterseniz de çubuk tarçın olarak tüketip soğuk havlarda ısınmaya başlayabilirsiniz.

2. Taze Zencefil

zencefıl-cayi

Soğuk havalarda sizi ısıtacak termojenik özelliğe sahip bir diğer bitki de taze zencefildir. Kan dolaşımını iyileştirerek vücut sıcaklığını arttıran ve toksinlerin atılmasında etkili olan bir bitkidir. Enfeksiyonlara karşı savaşarak vücut direncini arttıran zencefil soğuk algınlığının terleyerek atılmasına da yardımcı olabilir. Bunların yanısıra antiseptik bir ekspektoran (balgam söktürücü) ve akıntılı öksürüklerin tedavisinde yararlıdır. Sizlerde ısınmak ve soğuk havlarda yakalandığımız hastalıklardan korunmak istiyorsanız günlük diyetinize zencefil ekleyerek harikalar yaratacak bir dokunuş yapabilirsiniz.

3. Acı Biber

kirmizi-biber

Sıcaklığı kaldırabiliyorsanız acı biber soğuk havalara hile yapacak. Kırmızı biber ailesi iç vücut sıcaklığını arttırmaya yardımcı olabilir. Dolaşım sistemini uyararak vücut ısısını yükseltir.İçerdiği kapsaisin ile daha fazla enerji harcanmasını sağlayarak vücut ısısını yükselttiğine tanık olabilirsiniz. Balgam söktürücü özelliği de olan acı biber; grip mikrobunu önleyerek gribe ve soğuk algınlığına yakalanmanızı önleyebilir. Faydası az bilinen bir besin olan acı biberi yemeklerinize eklemeye başlayabilirsiniz .

4. Zerdeçal

zerdacal

Etken maddesi kurkumin olan zerdeçal termojenik etkisi ile vücut ısısını arttıran ve bağışıklık sistemini güçlendiren bir diğer besindir. Ayrıca içerdiği besin değeri sayesinde hastalıklardan korunmada önemli bir gıdadır. Daha çok kış günlerinde soğuk havalar yüzünden yakalandığımız soğuk algınlığı ve grip tedavisinde kullanılır. İçeriden ısınmak, vücudunuza hareket katmak ve vücut direncinizi arttırmak istiyorsanız aynı miktar zencefili çay olarak tüketebilir, bal ile veya çiğ olarakta tüketebilirsiniz.

5. Karabiber

karabıber

Bağışıklığı güçlendiren karabiber içerdiği piperin ile sinir sistemini uyararak ısı üretimini destekliyor. Vücut ısısını arttırmasına ek olarak grip ve soğuk algınlığında hastalığın daha kolay atlatılmasına yardımcı oluyor. Ayrıca solunum yollarında balgam söktürücü özelliğine de sahiptir. Sizlerde soğuk havalara ve daha çok soğuk kış günlerinde yakalandığımız hastalıklara veda etmek istiyorsanız çorbalarınıza karabiber ekleyebilirsiniz.

6. Ihlamur

ıhlamur

Virüslere karşı etkili olabilen ıhlamur, terletici özelliği ile vücudu içten dışa doğru ısıtır. Solunum yolu hastalıklarında iltihapları giderici ve vücut savunmasında etkilidir. Soğuk algınlığında hastayı terletip göğsünü yumuşatmak ve çabuk iyileştirmek amacı ile kullanılabilir. Ihlamuru çay olarak limon ve bal ile birlikte tüketebilir soğuk kış günlerinde ısınarak hastalıklardan korunabilirsiniz.

7.Köksap Sebzeler

koksap-sebzeler

Şalgam, turp gibi köksap sebzeleri sindirim kanalında hareket ettirmek için meslektaşları olan yer üstü sebzelerden daha fazla enerjiye ihtiyaç duyulur. Dolayısı ile bu sebzeleri sindirebilmek için termojenez süreci ile vücut sıcaklığını arttıran enerji oluşur. Kış aylarının gelmesi ile kendini gösteren soğuk havalara vücudun içinden önlem almak için köksap sebzeleri salata yaparak yiyebilir veya sıcak bir çorba şeklinde içebilirsiniz .

Soğuk Havalara Karşı Tedbir Almalısınız

Havalar soğurken birçok önlem alıyorsunuz ancak bunlar yeterli olmayabilir. Bunun için vücut içinden de bir önlem almak daha iyi olacaktır. Sıraladığımız besinleri devamlı olarak tükettiğinizde daha etkili olacaklardır. Sizi sıkmayacak ve düzenli olarak tüketmenize mani olmayacak şekilde diyetinize ekleyebilirsiniz.

Sıcak , mutlu ve sağlıklı günleriniz olsun.