beyin

Çağımızın en gözde araştırma alanlarından biri de her öğrendiğimiz yeni bilgi sonrasında keşfetmemiz gereken daha birçok şeyin bulunduğunu anladığımız beyin. Yerli yabancı birçok bilim insanı sinirbilim alanında ciddi çalışmalar yapmaktadır. Yıllar boyu bilim dünyasının sürekli ilgisini çeken beyin hakkında bulunanlar ise sınırlı. Yapılan her keşifte bambaşka bilgiler öğreniliyor ve daha önce ki bazı teoriler geçerliliğini kaybetmiş oluyor.

Sinir Ağlarıyla Öğrenme

sinir-aglari

Nöronlarımızın birbiriyle yaptığı bağlantılar sonucu öğrenme eylemi gerçekleşir. Yapılan her bağlantı öğrenilen yeni bilgiler demektir ve bağlantı sayısının artmasıyla zeka düzeyimiz arasında doğru orantı olduğu kabul ediliyor şimdilik. Bir taraftan beynin bilgileri nasıl işlediği araştırılırken diğer taraftan son zamanlarda aynı görevi makineler üzerine yükleme konusunda çalışmalar hızla sürmektedir. Makine öğrenimi olarak da isimlendirebileceğimiz yapay zeka kompleks yazılımlar sayesinde kendini gittikçe geliştirmektedir. Tıpkı biyolojik beynimizin öğreniminde de olduğu gibi makine öğreniminde de sinir ağları rol alır. Tabi ki yapay sinir ağları formatında.

Makine Öğrenimi ve Dijital İşlemciler

dijital-islemci

Girdileri kabul ettikten sonra işleyip ardından çıktı olarak sunan dijital işlemciler başrolde yer alır. Makinelere yeni bir şey öğretilirken o bilgiyle alakalı tüm veriler sistemlerine eksizsiz olarak işlenmelidir. Örneğin kalemin ne olduğunu yapay zekaya öğreteceğiz. Direkt olarak kalem resmini gösterip işimiz bitti diyemeyiz. Farklı açılardan farklı boyutlarda kalem resimlerini de öğretmek durumundayız. Ayrıca kalemin pilot mu, kurşun mu, tükenmez ya da uçlu mu olduğu gibi birçok ayrıntıyı da dijital öğrenim sistemlerine yüklemek zorundayız. Tüm gerekli bilgiyi sağladıktan sonra kısa bir sınava sokup yapay zekaya kalem göstersek kalemin ne olduğunu bilir aksi bir şey olmazsa. Fakat kalem yerine silgi göstersek kalem olmadığını anlar fakat gösterilen nesnenin ne olduğunu çözümleyemez.

Beyin Yapay Zekadan Daha mı Zeki?

beyin-yapay-zeka

Beyin ise yapay zekayla çalışan makinelerden çok daha üstün performanslara sahip. Sadece kalemi tek açıdan göstererek beynimize öğretebiliriz ayrıca kaleme benzer yapıları tek seferde kavrar ve hemen daha önce öğrendiği kalemle ilişkilendirir. Yapay zeka ve biyolojik beynimiz arasında ki bu fark bilgiyi işleme şekillerinin farklılığından kaynaklanır.

Kim Kendini Yenileyip Onarabilir ?

onarim

Diğer önemli ayrımlardan biri de kendini onarabilme yeteneği. Beynimiz herhangi bir inme veya nörolojik defekt sonrası kendini hasarın oran ve ciddiyetine göre belli bir miktarda onarabilir. Zarar görmüş bilişsel aktivitelerini yenileyebilir, fiziksel faaliyetleri düzenleyebilecek kadar kendine bakım yapabilir. Bu olağanüstü bir yetenektir ve bilim insanları hala bunun ardında ki sır perdesini tüm şeffaflığıyla kaldırabilmiş değil. Oysa makineden böyle bir şey beklemek söz konusu dahi olamaz. Herhangi bir devresi yanmış, sigortası atmış makinemiz tekrardan kendini onaramaz. Eski faaliyetlerini yerine getiremez.

Sinirbilim Ve Yapay Zeka Nasıl İşbirliği Yapar?

is-birligi

Her ikisi de çağın en merak edilen popüler alanlarından. Bilim dünyası yeni keşifler hususunda adeta kendi içinde yarış halinde. En nihayetinde makineler doğal beyine benzer çalışamadığı gibi beynimizde makine işleyişine ayak uyduramaz. Ancak ortak yapılacak araştırmalar her iki alanda da bilgi edinmemizi sağlayabilir. Yapay zeka ve sinirbilimin paylaştığı birtakım yöntemlere ve matematiksel kuramlara odaklanmak her iki alanda da çalışmaları ilerletmeye beynimizle alakalı yeni sorular sorabilmeyi ve anlamayı makinelere de daha kompleks ve yeni özellikler kazandırmayı sağlayacaktır.

Sonuç

Yapay zeka ve beraberinde getirdiği birçok yenilik zihinlerde biyolojik beynimizle ilgili birçok soru işareti bırakıyor. Aslına bakılacak olursa iki alanda birbirinden karşılıklı beslenir. Yapılan beyin araştırmaları daha önceki tecrübeleri yıkıp bambaşka bir perspektiften bakmayı sağlar. Yapay zeka da bu bilgileri kendi formatına uygun hale getirip dijital işlemcisine yönlendirir. Gelecekte kim bilir bizleri ne gibi gelişmeler bekliyor olacak? Fakat bilimin baş döndüren hızının yakın gelecekte birçoğumuzu yakından etkileyeceği kesin…