sağlıklı-beslenmek

Sağlıklı bir yaşam tarzı birçok seçenek içerir. Bunlar arasında dengeli bir diyet veya sağlıklı beslenme planı seçmek önde gelir. Peki sağlıklı bir beslenme planını nasıl seçersiniz? Sağlıklı bir beslenme planı için işte ipuçları!

1. Kilonuza Bakıp Stres Yapmayın

kilo-stres

Tartıda gördüğünüz değerlerle sağlık olmaz. İnsan olarak mekanik bir vücuda sahip değilsizin bu yüzden sayılarla sağlığınızı ölçmekten vazgeçin. Kilonuzdan önce sağlığınızı ve beslenme şeklinizi düşünün.

2. Vücudunuzun Sindirim İçin Enerji Harcadığını Unutmayın

Yediğiniz, içtiğiniz herşeyin metabolik bir bedelle tüketildiğini aklınızdan çıkarmayın.

3. Vücudunuzu Dinlendirin

dinlenmek

Yemek yedikten sonra bedeninizi dinlerdirin. Tükettiğiniz gıdaların ardından 2-4 saat içinde neler hissettiğinize dikkat ederseniz o gıdanın sizin vücdunuzda nasıl reaksiyonlar başlattığı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

4. Yalancı Açlık Hissine Kanmayın

açlık-hissi

Öğünlerden yaklaşık 3 ila 5 saat sonra hissedilen ve birçok insanda aşırı karbonhidrat alımının bir sonucu olarak ” yalancı açlık ” duygunsunu gerçek açlıktan ayırt etmeyi öğrenin. Bunun en etkili yollarından birisi öğünlerde karbonhidrat ve şeker alımını kalıcı olarak sınırlandırmaktır.

5. Karbonhidrat Tüketimini Azaltın

karbonhidrat

Karbonhidrat tüketimini elinizden geldiğince sınırlandırın. Özellikle belirli aralıklarla egzersiz ve spor yapmıyorsanız yani kısaca olağan durumların dışında gıdaya ihtiyaç duymuyorsanız, karbonhirat tüketimini sınırlandırmak öğün sayınızda azalmaya ve daha uzun süreli bir kan şekerine sahip olmanıza sağlayacaktır.

6. Tatlılardan Uzak Durun

Tatlılar beyinde dopamin düzeyinde artışa neden oluyor. Bu yüzden tatlılara besin ya da gıda olarak değil bir haz nesnesi olarak bakmalısınız. Olabildiğnce tatlılardan uzak durmaya çalışın.

tatlı

7. Lifli Gıdaları ve Yeşil Yapraklı Sebzeleri Sofranızdan Eksik Etmeyin

lifli-gıda

Bu gıdalar mide içeriğinin hemen boşalmasını engelleyip kan şekerinizin daha yavaş yükselmesini sağlayacaktır.

9. Bağırsağınız İçin Probiyotik Tüketin

probiyotik

Probiyotik ve kaliteli protein içeren her türlü besini aşırıya kaçmadan tüketmeye özen gösterin. Bu besinler arasında turşu, sirke, ev yapımı yoğurt en önde gelenlerindendir. Bu gıdalar bağırsak floranızı ( bakteri örtünüz) düzenlemenize yardımcı olur. Böylece daha sağlıklı bir sindirim için vücudunuzu desteklemiş olursunuz.

10. Yağ Tüketmekten Korkmayın

yağ

Yağ tüketmek sanıldığı gibi korkunç değildir. Yağ tüketmek söz konusu olduğunda önemli olan iyi ve kötü yağları ayırabilmenizdir. Zeytinyağı, tereyağı, balık yağı gibi yağları vücudunuz kolayca sindirip kendisi için faydalı bir hale dönüştürebilmektedir. Ancak margarin, ayçiçek yağı gibi yağlar genellikle vücudumuz tarafından pek hoş karşılanmaz. Ayrıca karbonhirat alımını asgari düzeye indirdiğinizde yüksek yağlı beslenmek size fazla kilo yapmaz. Aksine daha sağlıklı bir vücud ve zihne sahip olmanız yolunda ciddi bir destek sunar.

11. Meyveleri Ölçülü Olarak Tüketin

meyve

Meyveler içerek olarak artık çok daha yüksek verimle üretilebiliyor. Bu yüzden fazla miktarda şeker içerebiliyorlar. Meyve yerken de ölçülü tüketmeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

12. Et Tüketin Ama Sınırları Aşmayın

et-balık

Et tüketmeniz gereken besinlerdendir çünkü başlıca protein kaynaklarımızdan birisidir. Ancak et tüketirken de kendinizi sınırlamalısınız. Aksi taktirde bedeninize zarar verebilirsiniz. Hafta da bir kez kırmızı et yemek yeterli olacaktır. Balık ve deniz ürünlerini ise biraz daha sık tüketmelisiniz.

13. Acıkmadan Yemeyin

açlık

Sağlıklı beslenmek, kısaca gıdalardan faydalanabilmek için önce acıkmanız gerekir. Mümkün olduğunca acıkmadan yemek yememeye gayret gösterin çünkü yemek üstüne yemek yerseniz hem bedeninizin yorulmasına hem de hastalıklara zemin hazırlamış olursunuz. Aç kaldığızında vücudunuz özellikle sindirim ve sinir sistemi için yararlı olan bazı hormanlar saglılar. Sağlıklı bir vücud için bunlardan mahrum kalmamanız gerektiğini unutmayın.

Sonuç

Sağlıklı kalmak için sağlıklı ve dengeli beslenmeniz çok önemlidir. Ancak sağlığın ne olduğunu bilmeden hareket etmek sizi yanıltabilir. Sağlıklı olmanız bütüncül bir barış halinde olmanızdır. Bu yüzden kan testleri ve tartıdaki değerlerin sizin için tam anlamıyla sağlığı ifade etmediğini unutmayın. Beslenme şeklinizi değiştirme çalışırken monoton bir yaşam tarzını sevmeyen bedeniniz için de kaçamaklar yapmayı unutmayın.

Sağlıcakla kalın…