Ginseng, son zamanların en popüler bitkilerinden biri. Adını çokça duymuşsunuzdur. Birçok farklı kategorideki takviyelerin içerisinde bulunur. Bugün sizlerle ginsengi ele alacağız. Her yönüyle inceleyip aklınıza takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışacağız. Siz de ginseng bitkisini sürekli duyuyor ama bir türlü araştırmaya fırsat bulamadıysanız bu yazımız tam da aradığınız türden. Çayınızı kahvenizi hazırlayın ilginç bilgilerle dolu bilgilendirici yazımıza bir an önce başlayalım.

ginseng

Ginseng Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Ginseng, yüzyıllardır Çin geleneksel tıbbında kullanılmış ve hala da çokça kullanılan şifalı bir bitkidir. Adını Yunanca da her şeyi iyileştiren anlamına gelen ‘’Panacea’’dan alan Ginseng’in botanik adı ise ‘’Panax’’tır. Amerikan ve Asya Ginseng’i olmak üzere 2 farklı çeşidi bulunur. Asya Ginseng’i; Panax, Çin, Kore ya da Kırmızı Ginseng olarak da bilinir. 6 yıllık yetiştirme aşamasının ardından hasat edilir. Ginseng ekstresi birçok preparata eklenir. Özellikle yurt dışında doktorlar tarafından reçete edilir.

ginsengin-faydalari

Ginseng’in Faydaları

Yüzyıllar boyunca Çin tıbbında kullanılan, Asya ve yerli Amerikan kültürü tarafından bilinen Ginseng’in sağlık üzerinde sayısız faydası bulunmaktadır. Lokal etkiye sahip olmadığından bütün vücut sistemlerinin dengelenmesinde etkili olup güçlü, genel bir takviyedir. Kalp sağlığı, beyin ve sinir sistemi aktiviteleri, sindirim faaliyetleri, bağışıklık sistemi, genel vücut direnci, hormon metabolizmasının düzenlenmesi gibi daha birçok farklı alanda faydası bulunmaktadır. Bu alanda birçok bilimsel çalışma yürütülmektedir.

1. Ginseng, Kanser Tedavisinde Görülen Yorgunluğun Azaltılmasında Kullanılır

Kanser tedavisi sırasında ve sonrasında yaşam kalitesini düşürecek boyutta yorgunluk oluşur. Kanser hastalarının genel olarak şikayet ettiği en yaygın semptomlardan biridir. Oldukça yoğun tedavi dönemlerinden geçen kemoterapi hastaları bir de yıpratıcı yorgunluk ile mücadele etmeye çalışırlar.

kanser-hastaligi-ve-ginseng

Onkoloji derneklerinin yapmış olduğu bilimsel araştırmalar sonucu kanser tedavisinde gelişen yorgunluğu önleyici veya azaltıcı olarak destekleyici ve tamamlayıcı tedavilerin faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Ginseng de kanser tedavisi sonucu gelişen yorgunluğun azaltılmasında kullanılan takviye besinlerden biridir.

2. Ginseng, Beyin Fonksiyonlarının Gelişmesinde Görevlidir

Beyin, vücudumuzun en karmaşık organıdır. Hayati fonksiyonların kontrolünden sorumlu olup vücudun yönetim merkezidir. Beyin fonksiyonlarının gelişmesi günlük performansınızı arttırarak daha kaliteli bir yaşam sürmenizi sağlar. Düzenli kullanımlarda mental aktiviteyi geliştirir, günümüzün getirdiği yoğun, stresli, bol koşuşturmalı iş ve eğitim hayatında daha zinde kalmayı ve mental dayanıklılığın artmasını sağlar.

beyin-fonksiyonlari-ve-ginseng

Stres de beyin sağlığını olumsuz olarak etkileyen faktörlerin başında gelir. Yoğun çalışma temposu, hava ve çevre kirliliğinin artması, düzensiz ve yetersiz beslenme stres düzeyini attırır. Stresi hayatımızdan olabildiği kadar uzakta tutabilirsek hem sinir sistemimiz hem de diğer vücut fonksiyonlarımız daha rahat çalışabilecektir. Sizlerde ginseng içerikli takviyeler kullanarak ya da beslenme düzeninize ginseng değeri yüksek gıdalar ekleyerek ginseng’in hayatımıza sunduğu kolaylıklardan daha verimli biçimde faydalanabiliriz.

3. Bağışıklık Sisteminin Etkinliğini Arttırır

Dünyamızın uzun süredir hummalı şekilde mücadele ettiği koronavirüs hayatımızı tamamen etkilemektedir. Hayati önem taşıyan bağışıklık sistemimizin ne kadar önemli olduğu salgın döneminde öne çıkmıştır.

bagisiklik-sistemi-ve-ginseng

Vücudumuzda biriken serbest radikaller oldukça zararlıdır ve bu radikallerin vücudumuzdan uzaklaştırılması gereklidir. Antioksidan etki göstererek bağışıklık sistemimizin yapısal bütünlüğünü koruyan, daha etkili işlev görmesinde görevli, hastalıklara karşı dirençli durmanızı sağlayan Ginseng mucizesini hayatınıza mutlaka eklemenizi tavsiye ederiz. Ginseng içeren takviyeleri beslenme düzeninize ekleyebilir ve güçlü bağışıklık sisteminiz sayesinde hastalıklara karşı daha dirençli durabilirsiniz.

4. Cinsel Fonksiyon Bozukluklarının Tedavisinde Yer Alır

Cinsel sağlık, genel sağlık açısından toplumu sosyal, fiziksel, psikolojik yönden ilgilendiren konulardan biridir. Yaşam kalitesini etkileyen cinsel fonksiyon bozukluğu toplumun azımsanamayacak kadar geniş bir bölümünü ilgilendirmektedir. Son zamanlarda hastalıkların tedavilerinde integratif tıp yaklaşımı artış göstermektedir. Bununla beraber çeşitli terapiler ve multivitamin kullanarak tedavi anlayışı çoğu hekim tarafından hastalara uygulanmaktadır. Uzun yıllar boyunca tedavi edici olarak Çin tıbbında kullanılmıştır.

cinsel-fonksiyon

Afrodizyak ve östrojenik etkileri bulunan Ginseng seksüel disfonksiyon bozukluklarının tedavisinde kullanılmaktadır. 90 hasta üzerinde plasebo kontrollü yapılan çalışmada 3 ay boyunca hastalar üzerinde değerlendirme yapılmıştır. Çalışma sonucu alınan sonuçlar ise ümit verici. Trazodone verilen ve plaseboya katılan hastalara oranla ginseng özütü verilen hastalarda cinsel sorunlarda azalma görülmüştür. Ve yaşamlarına daha kaliteli devam ettikleri saptanmıştır. Ginseng kullanımının cinsel konulardaki faydası üzerinde yapılan çalışmalar devam etmektedir.

5. Cildi Rahatlatır, Anti-aging ve Tonik Özelliği İçerir

Ginseng kökleri bolca vitamin, mineral ve antioksidan içerir. Saymakla bitmeyen faydaları kozmetik alanında da dikkatleri çekiyor. Birçok cilt bakım ürününde yer alan ginseng ve ginseng özütü cilt hücrelerini uyararak etki göstermeye başlar. Ölü hücrelerin vücuttan atılmasında görevlidir. Ciltte ki oksijen miktarını arttırarak cildinizin yenilenmesini ve canlılık kazanmasını sağlar.

cilt-bakimi

Güneş ışığı ve  çevre kirliliğine maruz kalan cildimizde serbest radikal birikimi olur antioksidan etki ile cilt metabolizmasını uyarır. Cilt katmanlarından biri olan ‘’Dermis’’teki cilt hücrelerinde kolajen üretimini arttırır. Kolajen, vücudumuzda ki proteinlerin yaklaşık üçte birini oluşturur. Ciltteki kırışıklıkları azaltıp sarkmaların önüne geçer ve cildin sıkılaşmasını sağlayarak daha genç ve sağlıklı görünmenizi sağlar. Yapacağınız ginseng maskesi ile göz altlarınızdaki koyu halkalardan ve karanlık göz çevresinden kurtulabilirsiniz. Ginseng aynı zamanda harika bir toniktir. Yüz temizliğinde, siyah noktaların giderilmesinde sıklıkla kullanılır. Cildinizden çabuk emilir ve kan dolaşımını da hareketlendirdiği için akne, egzama, cilt yüzeyinde sertleşme gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır.

6. Ginseng ile Saçlarınız Daha Sağlıklı Uzar

Saçlarımız vücudumuzun sağlık habercilerinden biridir. Sağlıklı beslenirsek saçlarımızda bundan etkilenir ve daha canlı görünür. Ginseng, deri altındaki papilla hücrelerinin artışını sağlayan bitki çeşitlerinden biridir.

sac-bakimi

Deri altındaki kan akımını hızlandırarak saçların daha hızlı uzamasını sağlar. Saç foliküllerini uyararak saç köklerinin yenilenmesini ve daha sağlıklı saçların çıkmasını sağlar. Ginseng’i hayatınıza dahil ederek saçlarınızın daha canlı ve parlak görünmesini sağlayıp sağlıklı uzamasını desteklemiş olursunuz.

7. Ginseng ile Metabolizmanızı Hızlandırıp Hızlıca Zayıflayabilirsiniz

Ginseng ile zayıflama son dönemlerde yaygınlık kazanmıştır. Tokluk hissi oluşturup açlığı bastırır. Yapılan çalışmalar sonucunda metabolizmayı hızlandırarak zayıflama sürecine olumlu katkıda bulunduğu gözlenmiştir. Ayrıca sindirim sistemini düzene sokup bağırsak faaliyetlerini arttırarak toksinlerin uzaklaşmasına yol açar. Diyet dönemleri çoğu kişide stresli ve biraz da sinirli geçer. Sakinleştirici özelliği ve strese karşı savaş açması sebebiyle daha mutlu ve yatışmış olarak diyetinize devam edebilirsiniz.

ginseng-cayi

Diyetlere genelde çay olarak eklenen Ginseng, kısa süre içerisinde kilo vermenizde etkilidir. Vücudun karbonhidrat metabolizmasını harekete geçirerek aldığınız karbonhidrat miktarının büyük çoğunluğunun enerjiye dönüşmesini sağlar. Vücudunuzda bulunan depo yağların zamanla enerjiye dönüşmesini sağlayarak diyetinize ginseng çayı eklediğiniz andan itibaren hafiflediğinizi hissettirir. Kilo vermek için kısıtlı zamanı olanların yoğun olarak tercih ettiği bu yöntem düzenli kullanım sonucunda memnun edici sonuçlar vermektedir. Zayıflama sonucunda bazı kişilerde yorgunluk belirtileri görülmeye başlar. Ginseng, genel sağlık durumunu iyileştirerek zinde kalmanızı, metabolizmanızı hızlandırarak erken kilo vermenizi, kendinizi daha enerjik ve sağlıklı hissetmenizi sağlar.

Sonuç

Ginseng, yüzyıllardır tıp alanında kullanılagelmiş gözde bitkilerden biridir. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere birçok faydası bulunmaktadır. Genel yaşam kalitenizi arttırır, güne daha zinde ve enerjik başlamanızı sağlar, saçlarınızın daha sağlıklı görünmesini, cildinizin esnekliğini kazanıp sarkmaların ve kırışıklıkların önüne geçerek daha genç ve bakımlı olmanızı sağlar. Kilo metabolizmasını kontrol ederek sağlıklı kilo vermenizde yardımcıdır. Kalp sağlığını koruyup sindirim sisteminizi düzenler. Ve daha sayamadığımız birçok faydası bulunmaktadır.

bitkiler

Tabi ki bitkilerin hayatımızdaki rolü sağlık açısından gayet önemlidir. Ve günümüzde hem dünya genelinde hem de ülkemizde alternatif tıbbın sağlıktaki etkinliği giderek artış göstermektedir. Yapılan bilimsel çalışmalarla da yararları kanıtlanmaktadır. Fakat her kişinin vücudu farklı hassasiyetlere sahiptir. Bağışıklık sisteminden tutunda metabolizmanın işleyişine kadar birçok farklılıklar barındırır. Bundan dolayı ciddi bir rahatsızlığa sahipseniz ya da düzenli kullanmak zorunda kaldığınız ilaçlarınız var ise lütfen her ürünü olduğu gibi ginseng kullanımını da doktorunuzun görüş ve önerileri doğrultusunda kullanın.

mutluluk

Ginseng’i günlük yaşantınıza katarak daha kaliteli bir hayata sahip olmanız ve hep gülümsemeniz dileğiyle sağlıklı günler…