basucu-kitabi

Korona günlüklerinin 3. haftasından herkese merhabalar. Hepimizin bildiği üzere yeni yılımızın son ayları Covid-19 pandemisine verdiğimiz mücadeleyle geçiyor. Dünya uzun süredir eşi benzeri görülmemiş küresel bir sorunla baş etmeye çalışıyor. Her ülke kendi çapında vatandaşlarının sağlığı, gelecek nesillerin hayatı için tedbirler alıyor. Koronavirüsün tehlike oluşturmaya başladığı ilk günlerden itibaren her ülkenin öncelikli aldığı tedbirlerden biri eğitim ve öğretime ara verilmesi oldu. Ülkemizde de ilk pozitif vakanın görülmesinin ardından okullar, üniversiteler ve çeşitli eğitim kurumları faaliyetlerine ara verdi.

kitap-kahve

Sosyal izolasyonun hayati önem taşıdığı şu günlerde her ne kadar arkadaşlarınızla, sevdiklerinizle aranıza sosyal mesafe koymuş olsanızda evde çok kaliteli zaman geçirebilir, moralinizi yüksek tutarak zorlu günleri sağlıklı bir şekilde geride bırakabilirsiniz. Bu hafta sizler için hayata bakış açınızı değiştirecek, ufkunuzu genişletecek 7 harika kitap önerisi hazırladık. Okuma köşenize çekilin ve hep beraber kitap listemize yakından bakalım.

Outliers ( Çizginin Dışındakiler)

Hepimizin çevresinde başarılı insanlar bulunmaktadır. Neredeyse herkesin ortak yargısıyla bu insanlar dünyaya şanslı olarak gelenler arasındadır. Zaten hep zekidirler çokta çalışmalarına gerek yoktur. Peki gerçekte de böyle midir? Sizce başarının tanımı nedir, başarılı insanlar dünyaya ayrıcalıklı olarak mı gelmiştir?  Malcolm Gladwell kitabında bahsettiği konularla tam da bu sorulara cevap vermenizde kolaylık sağlayacak. ‘’Neden bazı insanlar daha başarılıdır?’’ sorusu sizin de aklınızı kurcalıyorsa bir an önce kitabı okumaya başlayabilirsiniz. Ayrıca son zamanlarda adından çokça bahsettiren 10.000 saat kuralı ilk defa bu kitapta ele alınmıştır. 10.000 saat kuralını ilk defa duyuyorsanız emin olun kitabı okuduktan sonra hayatınızda uygulamaya başlayacaksınız.

Statü Endişesi

İlkokuldan başlayıp ortaokul, lise ve üniversite ile devam eden bir eğitim süreci içerisindeyizdir. Yanlış yapma, kalabalıklar içinde rezil olma, yaptığı işte başarısız olma korkusu çoğumuzun aklında yer alır. İlkokulda arkadaşlarım ne der ya yanlış cevaplarsam, öğretmenim bana kızarsa gibi korkularla başlayan serüven iş hayatına gelince de statü endişesi olarak karşımıza çıkar. İnsanların tepkisinden çekinmek başarımızı da olumsuz yönde etkiler. Alain de Botton bu kitabıyla felsefeden destek alarak toplumsal kaygılardan uzaklaşmamızı ve statü endişesinden arınmamızı sağlıyor. Okumaya başlayınca fark edeceksiniz bir yandan gülümserken aynı zamanda düşüncelerinizi de değiştirdiğinizi.

 İrade Terbiyesi

Dünya genelinde üne sahip birçok yazarın öneri listesinde yer edinen bu başyapıt örgün eğitimde lider figürü olarak kabul edilen Jules Payot’un kaleminden çıkmıştır. Hem sosyolojik hem de felsefik bakış açısıyla yazılan kitap insanı derin düşünmeye sevk ediyor. Yazarın da bahsettiği gibi tüm başarısızlıkların neredeyse tek sebebi irade zayıflığıdır. Kitabı okurken kaç yıl öncesinden günümüz için öngörülen bilgilerin ne denli doğru olduğunu düşünmeden edemeyeceksiniz. Altını çizerek ya da not alarak okuyorsanız bu kitapta emin olun not almadan geçeceğiniz tek sayfa bile olmayacak. Alın çayınızı kahvenizi hayatınızı derinden etkileyecek üstün başarılı bu kitap siz okuyucularını bekliyor.

Her Şey Seninle Başlar

 Hayat önümüze iki seçenek sunar. Ya başarıyı yakalayıp peşinden koşarız ya da sıradan gelişigüzel bir yaşam süreriz. Seçim hakkı tamamen bize aittir ve herkes aynı sınava tabidir. Gençlik yıllarımızda yaptığımız seçimler bir ömür boyu süreceğimiz hayatın refah düzeyini, etrafımızda ki insanların kalitesini belirleyicidir. Mümin Sekman katıldığı her konferansta, konuşmalarında ve diğer kitaplarında olduğu gibi bu kitabında da enerjimizi yükseltip hayatı daha farklı bakış açısıyla incelememizi sağlıyor. Hayatta ya tozu dumana katarsın ya da tozu dumanı yutarsın.

Mutluluk Bir Alışkanlıktır

kitap-okuma

Mutluluk deyince aklımızda umut dolu, sevdiklerimizle beraber olduğumuz neşeli hayaller belirir. Mutluluk insana özgü harikulade etkiler bırakan bir duygudur. Mutluluğu dışarda aramak yerine kendi iç dünyamızda aramalıyız böylece anlık heveslerle sönmeyen sürekli bizi motive edip dinç tutan daimi mutluluğu elde edebiliriz. Böylece hem kendimizi mutlu eder hem de etrafımızda neşe saçan, mutluluk kaynağı olarak tanınan bir insan olabiliriz. Maxwell Maltz’ın da dediği gibi ‘‘Mutluluk Bir Alışkanlıktır’’. Bu güzel alışkanlığı yaşam boyu sürdürebilmeniz dileğiyle neşeli okumalar.

Kendine İyi Davran Güzel İnsan

Siz kendinize değer vermezseniz başkaları sizin için ne yapabilir ki? İnsan sosyal bir varlıktır ve etrafında daima başka insanlarla birlikte yaşamını devam ettirir. Ailemiz, akrabalarımız, yakın arkadaşlarımız ve hayatımız boyunca tanıştığımız her insan hayatımızda bazen olumlu bazen olumsuz izler bırakır. Biz de insanlara gerektiği kadar değer göstermeli her defasında kendimizden ödün vermemeliyiz. Beyhan Budak bu kitabında insan ilişkilerimize dikkat çekiyor ve kendimize olan öz saygımızı ele alıyor. Önemli bir düşünürün dediği gibi ‘’ Başkalarından bekliyorsan ilgi, saygı ve önemsenme; dur ve sor ben bunları ne kadar kendime veriyorum diye.’’

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı

Günlük koşuşturmalar, iş veya okul hayatımız, insanlarla olan ilişkilerimiz bazen strese girmemize yol açabilir. Bu gibi durumlarda daha çok duygusallaşır önümüze çıkan küçük dahi olsa her problemi kafamıza takarız. Bu birbirini devam eden döngü halinde sürer gider. İlerleyen dönemlerde ise hayat kalitemizi etkiler ve beraberinde mutsuzluğu getirir. Amerikalı blog yazarı Mark Manson’un bloğunda yayınladığı yazıları toplamasıyla oluşan bu kitap ceviz kabuğunu doldurmayacak sıkıntıları kafamıza takmamanın yollarını mizahi bir dille okuyucularına aktarmakta. Hem eğlenip hem de hayatınıza yön vermek isterseniz bu kitaba bir göz atın deriz.

Kısa Bir Motivasyon

motivasyon

Hepimizin hayatını derinden etkileyen, kişiliğimizin oturmasında yadsınamaz yerler edinen başarılı insanlar olmuştur. Bu insanlara özenir, onlar gibi çalışıp başarılı olabilmek için yaşam serüvenlerini yakından incelemeye çalışırız. Yukarıda bahsettiğimiz kitapların herbiri birbirinden değerli yazarların kaleminden çıkmış onların tecrübelerini önümüze seren başyapıtlardır.

basari

İster orta yaşta olalım ister genç dönemlerimizi yaşayalım ya da hayatın dinlenme zamanları olan yaşlılık sürecinin içerisinde bulunalım mutlaka hayatta yapacağımız, hayalini kurduğumuz çok güzel ve herbirimiz için özel hayallerimiz vardır. Bunları yapacak güç içimizde ve yapmamız gereken şey çok basit: Kendimizin farkına varmak. Unutmayın dışarıda içinizdeki güçten daha büyük bir sorun yok. İçinizdeki ateşin sönmemesi dileğiyle verimli okumalar…