yeni-tip-koronavirüs

Bildiğimiz üzere ülkemizde dahil tüm dünya ülkeleri salgın hastalık olan yeni tip koronavirüs ile hummalı mücadeleler veriyor. Birçok ülkede okullar işyerleri kapatılmış durumda. İnsanlara hem kendi sağlıkları hem de toplum sağılığı için zorunlu olmadığı müddetçe sokağa çıkmamaları gerektiği duyuruları sıklıkla yapılıyor. Tarihte yaşanan bu tür halk sağlığını tehlikeye sokan salgın hastalıkları incelediğimizde görüyoruz ki kalabalık ortamlar hastalığın yayılmasını malesef ki çok çabuk hızlandırıyor.

Bu sorumluluğu üzerimize alarak yapılan çağrılara kulak vermeli, kendimiz sevdiklerimiz ve toplumumuzun sağlığı için sosyal mesafeyi korumalı, izolasyona dikkat edip zaruri durumlar dışında sokağa çıkmamalıyız. Bizler de sizin için daha kaliteli zaman geçirebileceğiniz haftalık olarak yayınlanacak birkaç öneri hazırladık.

podcast

Bu hafta ki öneri listemiz Podcast’lerle ilgili. Eğer sizde sıkı bir podcast dinleyicisiyseniz eminiz ki gayet beğeneceksiniz. İlk defa podcast dinleyecekseniz eğer bundan sonra rutin haline getirebilirsiniz.

Hayatlar – Hikayeler

eglenceli-sohbet

Tasarımcı ve illüstratör Sıla Yücesoy’un devam ettirdiği bu podcast serisi değişik ülke ve şehirlerde yaşayan farklı uğraş alanlarından kişilerle eğlenceli sohbetler gerçekleştiriyor. Dinlerken hem keyifli zaman geçiriyor hem de yepyeni bilgiler ve tecrübe kazanıyorsunuz Yüksek ihtimalle heveslenip yurtdışı seyahati planı yapacaksınız ama belli bir süre ertelemek zorunda kalacaksınız gibi.

Girişimci Muhabbeti

teknoloji

Barış Koçdur, Samican Tandoğdu ve Tuna Yaprak’ın paylaştığı bu podcast haftalık yayın yapıyor. Birçok insanda podcast dinleme kültürü oluşturan bu yayın girişimcilik, teknoloji ve yeni nesil ekonomiyi masaya yatırıyor.Onları bu kadar dinlettiren şey ise tek kelimeyle samimiyetleri. Yayındayken konum atsalar çoktandır tanıyormuşsunuz gibi gider, sohbet koyulaştıkça biryandan da demli çayınızı yudumlarsınız.

64 BITS

yeni-gelismeler

Bu podcasti Silikon Vadisi’nde bulunup teknolojik gelişmeleri yerinde takip eden 4 genç profesyonel yürütüyor. Aman dikkat Silikon Vadisi diyoruz herkes girip çıkamaz. Yayına dahil olup aklınıza takılan çılgın soruları da sorabilseydiniz neler olurdu kim bilir? İnsan deneyleri mi yapılıyor, dünyayı yok etme planları da var mı, en güncelinden koronavirüs muhabbeti insan yapımı mı ? Samimi bir ortamda teknoloji gündemini takip etmek istiyorsanız bu seri tam da aradığınız türden. Belki çılgın sorularınıza da cevap bulabilirsiniz üstelik 🙂

1 Oyundan Fazlası

spor-basketbol

Pek çok spor dalında gündemin eğlenceli ve hareketli bir şekilde değerlendirmesini yapan sporseverler için harika bir yayın. Futbol deyince akan sular duruyor, sesiniz kısılana kadar tezahüratlar yapıyorsanız ya da odanızın duvarlarını Black Mamma süslüyor, 23 numarayla Michael Jordan’ı maçlarda takip ediyorsanız bu yayın kaçmaz diyelim.

Satır Arası

kitap-okuma

Birbirini uzun zamandır tanıyan iki arkadaşın her ay 2 kitabın yorumlamasını yaptığı edebiyat tutkunlarının vazgeçilmez yayını. Kitap okumak gibi yorumlayabilmek de bir sanattır. Kitap kurtlarını açığa çıkaracak bu yayın sonrasında birçoğunuzun yeni kitaplar sipariş edeceğinden şüphemiz yok. Hazır dışarı çıkmadığımız ve haliyle giderlerimizin bir miktar azaldığı şu günlerde paranızı kitaplara yatırabilirsiniz.Çayınızı kahvenizi hazırlayın, kalem defterinizle yayına bekleniyorsunuz.

Sonuç

Evde kalma zorunluluğunda olduğumuz şu günlerde kendimizi farklı alanlarda geliştirebiliriz. Bu günleri en az sıkıntıyla atlatabilmeli kendimizi motive etmeliyiz. Birbirinden değişik etkinliklerle günlerimizi daha eğlenceli ve hareketli geçirebiliriz. . Bu zorlu günler elbette geçecektir. Hep birlikte daha aydınlık, sağlıklı ve mutlu günlere uyanabilmek dileğiyle.