kolik bebek

Merhabalar sevgi ve huzur dolu bir günden. Bebek sahibi olmak nerdeyse tüm eşlerin en büyük hayallerinden biridir. Minik bir bebeği büyütmek, onun tüm ihtiyaçlarıyla ilgilenmek ebeveynlerin sorumlulukları arasındadır. Bazı bebekler biraz daha zorlu bir bebeklik dönemi geçirir. Kolik bebek sahibi anne babalar bu durumu rahatça anlayacaktır. Birçok sağlık problemine sahip bebekler olduğu gibi kolikte ciddi bir problemdir. Bu yazımızda sizlerle beraber kolik nedir, kolik bebek nasıl anlaşılır, kolik bebeklere neler yapılmalı gibi konuları işleyeceğiz. Sizlerde kolik bebek sahibi iseniz, bebek bekliyorsanız ya da bu konu hakkında gerekli bilgileri öğrenmek istiyorsanız yazımıza geçelim isterseniz.

Kolik Bebek Nedir?

Kolik, ortada belirgin herhangi bir sebep yokken bebeğin aniden ağlamaya başlaması, uzun süre boyunca çığlıklar halinde sakinleştirilemeyen ağlama nöbetleridir. Genelde 2. Haftadan sonra bazı bebeklerde kolik görülmeye başlar. Çoğunlukla 2. ve 4. Haftalar arası görülmeye başlar. Koliğin bitiş zamanı bebekten bebeğe değişmekle beraber 3. ve 4. aylarda doruk seviyeye ulaşır. Büyük bir çoğunlukta da 6. aydan itibaren yavaş yavaş bitmeye başlar. Bebeklerin yaklaşık olarak beşte biri koliktir.

bebek aglamasi

Ağlama nedeni açlık, altının temizlenmesi gibi nedenlere bağlı değilse akla ilk gelen yoğun gaz sancısından dolayı kolik ağlamadır. Özellikle ilk bebeklerini büyüten anne babalar aşırı ağlama nöbetleri sonucunda endişeye kapılır. Özellikle akşam 6 ile gece yarısı arasında gelişen ısrarcı ağlama nöbeti anne babaların korkulu rüyasıdır.  Ama bu süreçte en önemli noktalardan biri de anne babaların sakinliğini korumasıdır. Bebeğinizin başka herhangi bir sağlık sorunu bulunmuyorsa kolikten dolayı endişelenmenize gerek yok geçici bir olay ve bebeğiniz sağlıklı bir şekilde atlatacaktır.

Kolik Bebek Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir?

ağlayan bebekler

Normal bebek ağlaması veya kolik ağlaması arasındaki farklar nelerdir? Anne babalar bebeklerinin kolik olduğunu nasıl anlar? Bu sorulara yanıt bulmaya çalışalım.

-Tekrarlayan hareketlerle bacaklarını karnına doğru çeker ve devamında da uzatır. Bu şekilde devamlı hareketler varsa kolik ağlamalar olduğunu anlayabilirsiniz.

-Ağlarken sırtını iyice gerer ve kol ve bacaklarını etrafa savurur.

-Ağlarken kendini sıkar ve yüzü kızarır.

-Bebekler ağlarken çok fazla miktarda hava yuttukları için karınları şiştir ve çok fazla gazı vardır. Bu da koliğin en belirgin belirtilerinden biridir.

Koliğe Sebep Olan Bazı Etmenler

Koliğin nedeni bebekten bebeğe değişmektedir ve doktorlarda kesin neden söylememektedir. Bebeklerin beşte birinde ortaya çıkan koliği birçok sebep tetikleyebilir.

-Bebekler dünyaya geldiğinde vücuttaki çoğu sistem tam olarak gelişmemiştir ve yavaş yavaş gelişmeye fonksiyon kazanmaya başlar. Sindirim sistemi de tam olarak tamamlanmamış olur. Bebek yediklerini sindirmeye çalışırken zorluk çeker böylece şiddetli ağlama nöbetleri geçiriyor olabilir.

-Sindirim sistemi problemlerinden biri olan reflü bebeği rahatsız ediyor olabilir.

-Yenidoğanların gün içerisinde maruz kaldığı yoğun ilgi ve uyaran bebeği yorabilir ve bünyesi alışık olmadığı için bunu ağlayarak ifade ediyor olabilir.

-Gaz problemi bebekleri fazlaca rahatsız eder ve koliğin en yaygın nedenlerinden biridir.

Kolik Bebekler için 7 Rahatlatıcı Tavsiye

sakin bebek

Anne babalar kolik bebekler için oldukça endişelidir ve geceleri bölen, bitmek bilmeyen gittikçe artan ağlama nöbetleri karşısında ne yapacaklarını kestiremezler. Unutmamanız gerekir ki koliğin nedeni tam olarak belirlenemediği için çözümü de kesin değildir. Ancak olabildiğince kısa sürede atlatabilmek için bazı yöntemleri deneyebilirsiniz.

1. Annelerin Beslenme Düzeni 

Annelerin beslenme düzeni bebeklerin sağlığı üzerinde belirleyici etkiye sahiptir. Emziren annelerin yediği her şey süt yoluyla bebeğe geçer. Baklagil grubu, soğan, fasulye, karnıbahar ve süt ürünleri gibi daha birçok gaz yapan besinden uzak durulmalıdır. Unutmamalısınız ki yedikleriniz sadece sizi değil beraberinde bebeğinizi de etkiler.  

2. Mama Kullanımı

Anne sütünün yetersiz kaldığı durumlarda ek olarak mama verilir. Bazı mamalar çocuğun bünyesine göre hazımsızlık, ishal, kabızlık gibi durumlara sebep olabilir. Bundan dolayı doktorunuza danışmalı ve çocuğunuza uygun mamayı bulmalısınız. Günlük beslenmesini olabildiğince anne sütüyle yapmalı gerekli zamanlarda da uygun mamayı vermelisiniz.

3. Açık Havaya Çıkarabilirsiniz

Hava şartlarına göre ağlama nöbetleri başlayınca bebeğinizi dışarı çıkabilirsiniz. Farklı bir ortam, temiz hava,  yeni sesler iyi gelebilir. Ayrıca bebeklerin araçla gezdirilmesi ya da bebek arabasına bindirilmesi de çoğu kez sakinleştiren faaliyetler arasındadır.

4. Ilık Bir Duş, Hafif Masaj

Bazı bebekler su ile haşır neşir olmaktan çok hoşlanır. Yeni doğan bebekler sıklıkla banyo yapar. Duş almayı seven bebekler ağlama nöbetlerinde ılık bir duş ile sakinleştirilebilir. Sırtı sıvazlayarak yapılan hafif masajlar da rahatlatıcı etkiye sahiptir.

5. Ninni ve Sakin Müzikler

Bebeğinize sakin ninniler, klasik müzik ya da durgun fon müzikleri gibi sakinleştirici müzikler dinletebilirsiniz. Çoğu bebek müzik sesini sevmektedir ve dinletilen müzikler olumlu etkiler bırakır.

6. Emzirmek veya Emzik Kullanımı

Kolik sebeplerinden en yaygın olanı gaz sancısıdır. Emzirmek çoğu zaman gaz sancısını azaltmaktadır. Bebeğinizi emzirebilir ya da böyle bir imkanınız yoksa emzik kullanmayı deneyebilirsiniz.

7. Uyku Düzeni ve Gündüz Uykuları

Bebekler daha sağlıklı bir gelişim dönemi geçirebilmek için daha fazla uyur ve uyurken büyürler. Gaz sancısı nedeniyle özellikle geceleri ağlama nöbeti geçiren bebeklerin gündüz uykuları kısaltılmalıdır. Uyku konusu çoğu anne babanın şikayetçi olduğu konulardan biridir. Bu konuyu mutlaka doktorunuz ile konuşmalı ve tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmelisiniz.

mutlu bebek

Kolik bebek büyütmek ciddi ölçüde fedakarlık ve sabır gerektirir. Anne babalara verilecek en önemli tavsiye bu durumun geçici olduğu ve birçok bebekte 3. aydan itibaren azaldığı 6. ay itibariyle de sonlandığını söylemek olacaktır. Israrcı ağlamaların başladığı zamanlarda öncelikle siz sakinliğinizi korumalı ve yukarda bahsettiğimiz yöntemlerden bazıları ile bebeğinizi sakinleştirmeye çalışmalısınız. Bebeğinizle geçirecek musmutlu, sağlıklı günleriniz olması dileğiyle…