hijyen-temizlik

Sabah uyanır, dişlerinizi fırçalar, duş alırsınız, saçınızı ve vücudunuzu yıkarsınız ve temiz kıyafetler giyersiniz. Neden böyle şeyler yapıyorsunuz? Muhtemelen ne yaptığınızı düşünmüyorsunuz çünkü genç yaşta size öğretilen bir rutin olan hijyen adını verdiğimiz eylemin gerekliliklerini yerine getiriyorsunuz. Peki bunların size faydası nedir hiç düşümdünüz mü?

Kişisel Hijyen Nedir?

Hijyen kelimesini kullanmak, bizi sağlıklı tutan temiz yaşam alışkanlıklarından bahsetmenin süslü bir yoludur. Kişisel hijyen, vücudumuzu temizlemek ve bakımını yapmak için yaptığımız şeyleri ifade eder. Kendimizi düzenli olarak temizlemezsek vücudumuzda kir, vücut salgıları, gıda partikülleri ve hatta mikroplar birikebilir. Temiz kalmamıza yardımcı olan alışkanlıkların uygulanması sadece bu birikimi engellemekle kalmaz, aynı zamanda kişisel ve sosyal faydalar da sağlar.

Kişisel Hijyen Neden Önemlidir?

kisisei-hijyen

Kişinin kendi ve çevresindekilerin sağlığını koruyabilmesinin en iyi yolu temizliktir.  Bireyler hijyen kurallarına dikkat ederek gelişme riski olan hastalıklara önlem almış olmakla birlikte bu hastalıkların yayılma riskini azaltırlar.

Hijyenik Uygulamalarda Ne Amaçlanmaktadır?

•Vücudu salgı, atık ve geçici mikroorganizmalardan temizlemek,

• Bireyin fiziksel ve zihinsel olarak rahatlamasını sağlamak, kas gerilimini azaltarak vücudu dinlendirmek,

• Kötü kokuları önlemek

• Bireyin genel görünümünü olumlu hale getirmek ve özgüveni geliştirmek,

• Deri sağlığını iyileştirmek ve sürdürmek.

Hijyenin Faydaları Nelerdir?

1. Daha İyi Cilt

cilt-sagligi

Lekelere genellikle hormonlar, cilt tipi veya cilt durumu neden olsa da, cildinizi temiz tutmak parlayan kalmasına yardımcı olur. Örneğin, her gece ve sabah yüzünüzü temizlemek, fazla yağ, makyaj ve kiri temizlemek için mükemmel bir yöntemdir. Bu, tıkanmış gözenekler nedeniyle oluşan siyah noktaların oluşmasını önler. Ayrıca, gece yüzünü balsam veya temizlik yağı kullanarak temizlemek yatıştırıcıdır. Bu, yatmadan önce gevşemeyi teşvik etmek için olağanüstü bir yöntemdir.

2. İlişkileri Geliştirir

arkadas-iliski

Kötü hijyeniniz varsa, insanlar muhtemelen sizinle ilişki kurmak istemeyecektir. Aslında, insanlar kirli görünümünüzü ve vücut kokunuzu rahatsız edici görürlerse, hem kendinize hem de kişiliğinize bakabilme yeteneğiniz hakkında olumsuz kararlar vermeleri daha olasıdır. Bu onların sizinle anlamlı bağlar ve dostluklar kurmalarını engelleyebilir. Tipik olarak, insanlar kötü buldukları koku ve koşullardan kaçınırlar. Kişisel hijyeni korumak bu engeli tamamen ortadan kaldırır ve bağlantı ve etkileşimi teşvik eder.

3. Daha İyi Sağlık

iyi-saglik

Düzenli el yıkama ve banyo gibi basit hijyenik davranışlar, soğuk algınlığı ve grip gibi çeşitli enfeksiyonlardan etkilenmenizi önleyebilir. Sık sık yıkamadığınızda, sadece bir konakçı olarak hareket edip virüs ve bakterileri yaymakla kalmaz, aynı zamanda neden oldukları tüm hastalıkları daraltabilirsiniz. Ayrıca, uygun hijyen cildin sağlıklı kalmasını sağlar. Cilt hastalık ve hijyen açısından önemli bir engeldir ve cildin bu korumayı etkili bir şekilde sunmasına yardımcı olur.

4.Özgüveni Artırır

özgüven

İyi hijyen sağlamak, daha iyi benlik duygusuna sahip olmanıza da yardımcı olur. Başka bir deyişle, nasıl göründüğünüze dikkat ettiğinizde, kendiniz daha iyi hissedersiniz. Kişisel hijyeninize dikkat etmediğinizde, kendinizi daha az güvende hissetmenize neden olur ve motivasyonunuzu düşürebilir. Ne yazık ki, bir kişi depresyonda olduğunda veya düşük benlik duygusuna sahip olduğunda, kişisel hijyenlerini ihmal etme olasılığı daha yüksektir.

Sağlıklı kalmak için temel hijyen uygulamak çok önemlidir. Bakmanız gereken tek şey, günlük ziyaret ve günlük ziyaret ettikten sonra ellerinizi yıkamak ve yıkamak gibi alışkanlıklar olmasıdır.

Kişisel Hijyen Tipleri Nelerdir?

Her insanın kişisel hijyen fikri farklıdır. Bu ana kategoriler, iyi hijyen alışkanlıkları oluşturmaya başlamak için yararlı bir yerdir:

Tuvalet Hijyeni

tuvalet-hijyen

Tuvaleti kullandıktan sonra ellerinizi yıkayın. 20 ila 30 saniye sabunla ovun ve parmaklarınız arasında, ellerinizin arkasında ve tırnaklarınızın altında temizlediğinizden emin olun. Ilık suyla durulayın ve temiz bir havluyla kurulayın. Akan su veya sabununuz yoksa, alkol bazlı bir el dezenfektanı da çalışacaktır. En az yüzde 60 oranında alkol kullanın.

Duş Hijyeni

duş

Kişisel tercih, ne sıklıkta duş almak istediğinizi belirtebilir, ancak çoğu insan en az iki günde bir durulamadan yararlanır. Sabunla duş almak, ölü cilt hücrelerini, bakterileri ve yağları durulamaya yardımcı olur. Ayrıca saçlarınızı haftada en az iki kez yıkamalısınız. Saçınızı ve saç derinizi şampuanlamak ciltte kir tabakasının birikmesini önler ve cildinizi tahriş edebilecek yağlı kalıntılara karşı korur.

Tırnak Hijyeni

tirnak

Kısa ve temiz tutmak için tırnaklarınızı düzenli olarak kesin. Oluşumu, kiri ve mikropları durulamak için altlarına bir tırnak fırçası veya bezle fırçalayın. Tırnaklarınızı toplamak, mikropları ağzınıza ve diğer vücut açıklıklarınıza yaymanızı önlemeye yardımcı olur. Tırnaklarınızı ısırmaktan da kaçınmalısınız.

Diş Hijyeni

dis-hijyen

İyi diş hijyeni sadece inci gibi beyaz dişlerden daha fazlasıdır. Dişlerinizin ve

diş etlerinin bakımı, dişeti hastalıklarını ve boşluklarını önlemenin akıllı bir yoludur. 2 dakika boyunca günde en az iki kez fırçalayın. Uyandıktan sonra ve yatmadan önce fırçalamayı hedefleyin. Yapabiliyorsanız, her yemekten sonra fırçalayın. Dişlerinizin arasında her gün diş ipi kullanın ve diş hekiminize antibakteriyel bir gargara kullanmayı sorun. Bu iki adım diş çürümelerini önlemeye yardımcı olur ve bakteri ve mikropların birikebileceği cepleri ortadan kaldırır.

Hastalık Hijyeni

hastalik

Kendinizi iyi hissetmiyorsanız, mikropları başkalarına yaymaktan kaçınmak için adımlar atmalısınız. Bu, hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu kapatmayı, paylaşılan yüzeyleri antibakteriyel bir bezle silmeyi ve herhangi bir mutfak aletini veya elektronik eşya paylaşmamayı içerir. Ayrıca, kirlenmiş dokuları hemen atın.

El Hijyeni

el-hijyen

Ellerinizdeki mikroplar vücudunuza ağzınızdan, burnunuzdan, gözlerinizden veya kulaklarınızdan kolayca girebilir. Ellerini yıka; yemeklerle uğraşırken, yemeden önce çöplerle uğraştıktan sonra,  hapşırdığınızda, bir hayvana her dokunduğunda. Aynı şekilde, bir bebeğin bezini değiştirdikten, birinin kendini temizlemesine yardımcı olduktan sonra veya bir kesik ya da yarayı temizlerken ellerinizi yıkayın.

İyi Kalmak

temizlik

Sağlık için temel kişisel hijyen uygulamak, vücudun güçlü anti-bakteriyel preparatlarla bombardımanını içermez. Kir derisinden kurtulmanın kolay yolları arasında günlük duş, tırnakların altında temizlik ve yemekten önce ve lavaboyu kullandıktan sonra ellerin yıkanması bulunur. Bu alışkanlıkların sürdürülmesi, mide böcekleri, cilt enfeksiyonları, soğuk algınlığı ve grip riskinizi azaltır. Bu, çoğu insanın yıl boyunca daha sağlıklı hissetmesini sağlar ve bağışıklık sistemi zayıf olan herkes için gereklidir. Ellerinizi ve vücudunuzu nazik bir sabunla yıkamak, bakteri ve virüsleri tamamen tahliye eder, aksi takdirde sisteminize girer.

Koronavirüs gibi tehlikenin bulunduğu bu günlerde kişisel hijyen daha da önem kazanmaktadır. Önlem almak için kişisel hijyeninize dikkat etmenizi tavsiye eder, sağlıklı günler dileriz.