çocuklar

Çocuklar; bugünün yarını, yarının umududur. Evlerin neşesi, kimi zaman tatlı belası, ailenin saadetidir. Çocukların beslenmesi, uyku düzeni, hastalığı, okul telaşı, davranış ve kişilik gelişimi ebeveynleri yakından ilgilendirmekle beraber özellikle beslenme alışkanlığı daha çok annelerin işidir. Etrafınızda illa ki rastlamışsınızdır hele ki bir de ilk defa anne olan hanımefendiler varsa kesin duymuşsunuzdur. Benim çocuğum hiçbir şey yemiyor, çok iştahsız ağzını yemeğe sürmüyor, çok da zayıfladı sanki gözümde, böyle giderse bağışıklığı da düşecek hep hasta olacak yavrum benim tarzı birçok yakınmayı.

Anneliğin içgüdüsünden dolayı hep korumacı yaklaşır, telaş yapar söz konusu biricik evladıysa. Çocukların beslenmesi ta bebeklikten beri problemdir çoğu anne için.

istahsizlik

Peki neden bazı çocukların beslenme düzeni gayet yerinde ve sağlıklıyken bazıları hep sıkıntı çıkarır, zorla yemek yer, sürekli hasta gibidir? Bu bir sağlık problemi olabilir mi yoksa sadece annelerimizin kuruntusu mudur? Bu yazımızda çocuklarda iştahsızlığı ele alacağız, nedenleri nelerdir bunları konuşacağız. Ev işlerini hallettiyseniz kendinizi ödüllendirip yorgunluk kahvenizi alın ve iştahsız çocuğunuz için yazımızı yakından incelemeye başlayalım.

İştahsızlık Nedir, Kimlerde Görülür?

İştahsızlık; gün içerisinde alınan besin miktarının azalması, gerekli olan kalori ihtiyacının alınmaması, yeme isteğinin olmaması zorla yemek, yemeklerde aşırı seçici davranmak olarak tanımlanabilir. Yetişkinlerde de görüldüğü gibi çocuk ve bebeklerde daha sık rastlanır. Günlük yaşantıyı etkileyip sağlığımız üzerinde olumsuz etkileri vardır.

Çocuklarda İştahsızlık Neden Gelişir?

        Yutma Güçlüğü Problemleri

yutma-güclügü

Bazı çocuklar sık sık boğaz ve üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanır. Bunun nedenlerinden biri de bağışıklık sisteminin zayıf olmasıdır. Boğaz ağrıları gıcıklanma yapar özellikle. Bu da çocuğunuzun yemek yerken zorlanmasına ve yutmada güçlük çekmesine sebep olur. Çocuk bir şeyler yemeye çalıştığında boğazındaki ağrı yemesine engel olur. Ve bunun uzun sürmesi iştahsızlığı da beraberinde getirir. Birbiri ardınca devam eden bu olaylar hem çocuğunuzu hem de sizi oldukça kötü etkiler.

Çinko Eksikliği

çinko

Çinko, çocuk gelişiminde önemli fonksiyonlara sahip bir mineraldir. Tüm hücrelerin büyüme ve gelişiminde etkilidir. Ayrıca doku hasarına sebep olan serbest radikallerin yıkımını sağlayarak antioksidan özellik gösterir. Yaraların iyileşme sürecinde de önemli görevler alır. Özellikle okul öncesi çocukluk çağında, hamile kadınlarda ve ergenlik dönemindeki gençlerde daha çok eksikliği yaşanır. Günlük alınması gereken miktarı karşılayamamak çocuklarda iştahsızlığın sebeplerindendir.

Bazı Mevsimsel Rahatsızlıklar

mevsimsel-rahatsizlik

Özellikle kış mevsiminde salgın hastalıklar halk arasında yayılış gösterir. Yetişkinleri de oldukça yakından etkileyen bu durum çocuklarda daha ağır seyreder. Soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi başlıca hastalıklar; baş ağrısı, halsizlik, öksürük, burun akıntısı ve iştahsızlık ile karakterizedir. Aslına bakılacak olursa iştahsızlık bu hastalıklarda gayet doğaldır. Bu dönemlerde bağışıklık sistemi oldukça hızlı çalışmalıdır ve vücutta ki enerjinin büyük bölümünü kullanır. Fazla beslenme bağışıklık sisteminin çalışma hızını düşüreceğinden tepki olarak bünyemiz iştahımızı azaltır. Böyle hastalık durumlarında hem bağışıklık sistemimiz hem de vücut sağlığımız için az beslensek de yediklerimizi özenle seçmeli, dengeli beslenmeliyiz.

Psikolojik Rahatsızlıklar

çocuklarda psikoloji

Şimdiye kadar hep fiziksel etkenlerden bahsettik ama çocuklarımız oldukça hassas ve naiftirler. En ufak psikolojik olaydan etkilenir kendi iç dünyalarında travmatik etki dahi yaşayabilirler. Arkadaşlarıyla, ailesiyle, sevdikleriyle bir takım problem yaşayan çocukların yemeklerde oldukça seçici oldukları gözlenmiştir. Okula uyum, ergenliğe girme ya da aile içi yaşanan olaylar çocuğun sosyal dünyasını da etkiler ve içine kapanık davranır. Bu durumda iştahsızlık belirgin olarak çıkar karşımıza. Çocukla çocuk olmak, onların dünyasına inebilmek, yeri geldiğinde beraber oyunlar oynayabilmek onların en büyük mutluluk kaynaklarından biridir.

annelik-ve-cocuklar

Çocuklar en değerli varlıklarımızdır. Annelik iç güdüsü de eklenince çok hassas davranır adeta üzerilerine titreriz. Beslenme çoğu annenin problem yaşadığı alandır ne yazık ki. Fakat çocuğunuzu anlayışla karşılamalı, kavga dövüş yemek yedireceğinize dinlemelisiniz. Unutmayın annelerin gözünde çocuklar hiçbir zaman büyümez. Hep bir kaşık daha hadi bu son lokma diye ısrar ederler.

Doktorunuza Başvurabilirsiniz

İştahsızlık başlangıçta halledilebilir bir problem gibi görülebilir. Ama altında yatan sebepleri iyi tespit etmek gerekir. Ciddi sağlık problemleri olabilir. Çocuğunuz da iştahsızlık sorunu yaşıyor, fazlasıyla iştahsız diyorsanız mutlaka bir uzmana başvurmalısınız.  Hiçbir hastalık alınan tedbirlerden daha güçlü değildir. Siz de elinizden gelen önlemleri alarak ya da daha ileri ki dönemlerde doktora başvurarak çocuğunuzun iştahsızlık problemini rahatlıkla halledebilirsiniz. Çocuklarınızla geçireceğiniz nice güzel günlere…