cocuk-beslenme

Çocuklar her ailenin neşesi, evin huzurudur. Tatlı yaramazlıkları, bazen söz dinlemeyişleri, sürekli kendi dediklerini yapma istekleri olsa da onlar birtanecik yavrularımızdır. İştahsızlık problemi çoğu evde yaşanır. Yemek yemede isteksiz, iştahsız çocuklar annelerin korkulu rüyasıdır. Özellikle yeni anne olanlar bu konuda oldukça sıkıntı çeker, ne yapacaklarını tam olarak kestiremezler. Çocukları için oldukça endişelenip, fazlasıyla telaş yaparlar.

Daha önceki yazımızda; iştahsızlık nedir, kimlerde daha çok görülür ve altında yatan birkaç sebebinden bahsetmiştik. Yazımızın devamı olarak da iştahsızlık sorununa birkaç öneri sunacağız. Hadi hep beraber başlayalım yazımızın detaylarını inceleyip siz değerli annelerimizin kafasındaki soru işaretlerini gidermeye.

Yemek Öncesi Atıştırmalıklara Hayır!

atistirmalik

Hazır yiyecekler, fast food tarzı beslenme, şekerli, gazlı içecekler çocukların vazgeçilmez tercihleri arasındadır. Fakat bu beslenme alışkanlığı çocuklarımızın sağlığı için oldukça tehlikelidir. Ana öğünlerden önce çocuğunuzun tüketeceği atıştırmalıklar da beslenme düzenini bozar ve iştahsızlık yapabilir. Çocuğunuzun ana yemeklerden önce abur cubur tüketmemesine dikkat etmelisiniz.

Porsiyon Düzenlemesine Dikkat!

porsiyon

Porsiyon ayarlamasını başlangıçta çocuğunuza bırakın daha sonra ihtiyaç duyarsanız siz ekleme yapabilirsiniz. Çocuklarımız fizyolojik olarak da yetişkinler kadar tüketemez. Midelerinin büyüklüğü de buna uygun değildir zaten. Bunun bilincinde olup çocuklarımızın tabağını ona göre hazırlamalıyız.

Çocuğunuzla Dertleşip Onu Dinleyin

çocuk-dertlesme

Çocuğunuzun en iyi arkadaşı olun. Onunla dertleşin ve beraber çözüm önerileri bulmaya çalışarak zor zamanlarda hep onu yanında olacağınızı, hiçbir zaman yalnız kalmayacağını hissettirin. Böylece hem çocuğunuzun ruhsal gelişimine katkıda bulunabilir hem de iştahsızlığın psikolojik sebeplerini minimuma indirebilirsiniz.

Mevsimsel Rahatsızlıklarda Az ve Dengeli Beslenme

vitamin-beslenme

Özellikle kış mevsimi salgın rahatsızlıkların arttığı dönemlerdir. Mevsimsel rahatsızlıklarda olabildiğince meyve ve sebze ağırlıklı beslenme düzeni oluşturmaya, az ve dengeli beslenmesine özen göstermelisiniz. Çünkü bu dönemlerde vücudun vitamine olan ihtiyacı artmaktadır. Özellikle C vitamini ağırlıklı meyve ve sebzelerle beslenmek çok önemlidir.

Çocuğunuzun Sevdiği Yemekler Yapın

sevdigi-yemekler

Özellikle çocuğunuzun yemesinde sorun hissettiğiniz, iştahsız olduğunu anladığınız zamanlarda daha çok sevdiği yemekler yapmaya, onu mutlu edecek sağlıklı atıştırmalıklar hazırlamaya çalışın ayrıca yemek yapma sürecine çocuklarınızı da dahil ederek eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Doktorunuza Başvurabilirsiniz

İştahsızlık başlangıçta halledilebilir bir problem gibi görülebilir. Ama altında yatan sebepleri iyi tespit etmek gerekir. Ciddi sağlık problemleri olabilir. Çocuğunuz da iştahsızlık sorunu yaşıyor, fazlasıyla iştahsız diyorsanız yukarıda belirttiğimiz nedenlerden bazıları çocuğunuzun iştahsızlık nedenlerinden değilse mutlaka bir uzmana başvurmalısınız. Çoğu hastalık gibi özellikle çocuklardaki iştahsızlıklarda alınan önlemlerle engellenebilir.

anne-baba-cocuklar

Sevgili annelerimiz çocuklarınız için elinizden geleni yapmaya çalışıyorsunuz, onların iyiliği için sürekli fedakarlıklar yapıyorsunuz. Annelik iç güdüsü; korumacı yaklaşmayı, şefkat duygusunu beraberinde getirir. Unutmayın ki her çocuk belli dönemlerde sağlık sorunları yaşayacaktır. İştahsızlık da bu durumlardan biridir. Yapacağınız birkaç değişiklik ya da doktor tavsiyesiyle bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Çocuklarınızla daha mutlu, sağlıklı zamanlar geçirebilmeniz dileğiyle…