14. Yüzyılda Etiyopya’da bir çoban tarafından keşfedilen, kırmızı meyvesi çiğnenerek tüketilen kahve hayatımıza yıllar boyunca gelişerek ve çeşitlenerek girmiştir.Birçok insanın vazgeçilmez içeceklerinden biridir.Bunun en önemli nedeni ise kahvenin hem zihinsel aktiviteyi güçlendirmesi hem de keyif verici bir içecek olmasıdır. Kahve başlıca dolaşım, sindirim ve sinir sistemini uyarıcı özellikte ve diüretik etkiye sahiptir. Bakalım bu mucizevi bitki kahvenin sağlığımıza faydaları neler?

1. Enerjinizi Arttırır

Kahve, içerdiği kafein sayesinde beyninizde bir uyarıcı etkiye neden olan inhibitör nörotransmitteri bloke eder. Bu, enerji seviyelerini, ruh halini ve beyin fonksiyonunun çeşitli yönlerini geliştirir.Böylece daha enerjik hissedilir.

2.Yağ Yakımını Hızlandırır

Birçok çalışma, kafeinin yağ yakımını artırabileceğini ve metabolik hızınızı artırabileceğini göstermektedir.Kahve diyetisyenlerin de olmazsa olmaz ara öğünüdür.Günlük 2 fincan türk kahvesi tüketimi tokluk hissi ile beraber dinç hissetmenizi sağlayacaktır.

3.Temel Besinleri İçerir

Kahve, riboflavin, pantotenik asit, manganez, potasyum, magnezyum ve niasin gibi birkaç önemli besin içerir.

4.Tip 2 Diyabet Riskini Düşürür

10.000’den fazla erkek veya kadın Finli ya da Hollandalı bireyler üzerinde yapılan saha çalışmalarında, günde 7 fincandan daha fazla kahve içenlerin 2 ya da daha az fincan kahve içenlere oranla % 50’den daha az Tip-2 Diyabet riski taşıdığı ortaya konmuştur.

Birçok gözlemsel çalışma, kahve içenlerin dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen ciddi bir durum olan tip 2 diyabet riskinin çok daha düşük olduğunu göstermektedir.

5. Alzheimer Riskini Azaltır

Alzheimer hastalığı dünya çapında en yaygın nörodejeneratif hastalık olup ve bunamanın önde gelen nedenidir. Birçok çalışma, kahve içenlerin Alzheimer hastalığı riskini % 65’e kadar azalttığını göstermektedir.Özellikle 65 yaş üstü çevremizi kahve tüketimi hakkında bilgilendirmeli günde en az bir fincan kahve içmelerini sağlamalıyız.

6. Karaciğeri Korur

Hepatit, yağlı karaciğer hastalığı ve diğerleri de dahil olmak üzere birçok yaygın hastalık karaciğeri etkiler. Bu koşulların çoğu, karaciğerinizin büyük ölçüde skar dokusuyla değiştirildiği siroza yol açabilir. İlginç bir şekilde, kahve siroza karşı karaciğerimizi koruyabilir günde 4 veya daha fazla fincan kahve içenlerin % 80’e kadar daha düşük siroz olma riski vardır.

7.Depresyonla Savaşır

Depresyon, yaşam kalitesini önemli ölçüde düşüren ciddi bir zihinsel bozukluktur. Yapılan bir çalışmada, günde 4 fincan kahve tüketenlerin intihar ile ölme olasılığının kahve tüketmeyen kişilere nazaran % 53 daha az olduğu bulunmuştur.

Özetle kahve, depresyon gelişme riskinizi azaltır ve intihar riskini önemli ölçüde azaltabilir.

8.Kansere Karşı Koruyucudur

Kanser, dünyanın önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Vücudunuzdaki kontrolsüz hücre büyümesi ile karakterizedir.

Karaciğer ve kolorektal kanser, dünya çapında kanser ölümünün üçüncü ve dördüncü nedenidir. Düzenli kahve tüketen kişilerde iki kanser türünün de riski daha düşüktür.Kahve içerdiği antioksidanlar sayesinde mucizevi bir kanser karşıtıdır.

Gebelik ve emzirme

Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Kongresi’nde, hamilelikte günde 200 mg’ın altında ılımlı bir kafein tüketiminin bebek ve anne için risk oluşturmadığı rapor edilmekte olup annenin her ilave 100 mg kafein almasının ( 2 fincan kahve ya da 2 fincan çay) düşük doğum ağırlığına sebep olduğu ortaya konmuştur. Bu amaçla; yapılan saha çalışmaları yanında 5000’e yakın vaka raporu ve yaklaşık 350 makale de değerlendirilmiştir

Kahve Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Hasta, idrar söktürücü ya da ağrı kesici kullanıyorsa ya da böbrek taşı varsa sıvı alımını dengeleyemediği takdirde kahve tüketilmemelidir.

Kahve hemodiyaliz hastalarında osteoporozu arttırmaktadır.Kahve tüketimi hekim kontrolünde olmalıdır.

Uyku sorunu olan kişiler gece kahve içmemelidir.

Günde 600 mg ve üzeri kafein alımı idrar yapma hissini arttırmakta ve yaşlılarda idrar kaçırmayı tetiklemektedir.

Solunum fonksiyon testi yaptıran hastalar testten 4 saat önce kahve içimini bırakmalıdır.

Yapısında bulunan klorojenik asit nedeniyle kahve asidik olduğundan reflü hastaları çok az tüketmelidir.