hayal-gücü-kitap

Korona günlüklerinin 6. haftasından herkese selamlar, merhabalar. Koronavirüs tehlikesi hayatımıza girdiğinden beri birçok olumsuz duruma, üzücü haberlere yol açtı. Dünya genelinde tüm ülkeler fazlasıyla etkilendi. Alınan kişisel önlemler, hükümetlerin sokağa çıkma kısıtlaması, maske takma zorunluluğu gibi birtakım genel tedbirleri işe yarar sonuçlar ortaya koydu gibi. Uzmanların etkisini yavaş yavaş kaybettiğini düşündüğü koronavirüs ülkemizde de geçtiğimiz günlere oranla kontrol altına alınmış bir düzeyde. Umarız ki bu durum en kısa sürede tüm dünyada sona erer ve eski sağlıklı günlerimize dönebiliriz.

Bu hafta evde kaldığımız süre içinde daha eğlenceli ve kaliteli vakit geçirebilmeniz için zevkle okuyacağınız, eğlenerek düşüneceğiniz bilim kurgu kitaplarıyla geldik. Bilim kurgunun enteresan dünyasına adım atmak, hayal gücünün sınırlarını keşfetmek isterseniz bu kitaplar tam da aradığınız türden. Çayınız kahveniz hazırsa başlayalım yepyeni dünyaları keşfe.

Fahrenheit 451

1953 yılında Amerika’nın önemli yazarlarından Ray Bradbury’nin yazdığı Fahrenheit 451, günümüz dünyasına ve uzak geleceğe ağır eleştirilerde bulunuyor. Kitapta kurgulanan distopik düzende teknolojinin gelişmesine bağlı olarak toplumun sanat ve kültür anlayışının gittikçe gerilemesi, düşünüp sorgulamanın önemsiz kaldığı vurgulanıyor. Kitaptaki olay örgüsü itfaiyecilerin yangınları söndürmek yerine hortumlarından çıkan alevle kitapları yakmaları etrafında şekilleniyor. Aslında 24. yy da geçen olaylar, toplum düzeni, yaşayış tarzı Orta Çağ skolastik düşünce tarzını hatırlatıyor okuyucularına. Kitap yakanların yanında kitap okumayanlara da aynı suçu yükleyen yazar asıl önemli meselenin düşünmeyi reddetmek, alışılagelmiş sistemi sorgulamadan kabul etmek olduğunu belirtiyor. Adını kitapların yanma derecesinden alan bu eser başrolünü Guy Montag karakteriyle Michael Jordan’ın üstlendiği ‘’Fahrenheit 451’’ filmine de konu olmuştur. Tanıklık ettiği birkaç olay ve komşusu Clarisse sayesinde hayatını çok daha farklı bir düzene koyan kahramanımızın dünyasına yolculuk için kitapta da bahsettiği gibi televizyona ara verip kitapların esrarengiz dünyasına adım atma vakti şimdi.

Biz

 Rus yazar Yevgeni İvanoviç Zamyetin’in roman dalındaki tek eseri ve en bilinen kitabıdır. Kitabın kurgusu 26. yy da yapılan bir devrim sonrasını anlatmaktadır. 1920 yılında kaleme alınan eser 1921’de Sovyetler Birliğinde yasaklanmış 1988 yılında tekrardan basımı başlamıştır. Aldous Huxley’in Cesur Yeni Dünyası’na, Geoege Orwell’in 1984’ne ilham veren bu baş yapıt distopik geleceği konu edinen özgürlüğü kısıtlayıcı, baskıcı toplum düzenini ve totaliter yönetimi ele alan romanların ilk örneğidir. Roman da kişisel hayat diye bir kavram kalmamıştır, isimler önemsizleşmiş herkes tıpkı ürün kodu gibi belli bir sayıyla ifade edilmeye başlanmıştır ve matematik en üstün bilimdir. Hayat cam duvarlar arasında devam  etmekte ve insanlar her an sistem tarafından izlenmektedir. Erkek kadın kimliğinin kaybolduğu bu düzende toplum gelişmiş, bilim ilerlemiş ancak insan onuru hiçe sayılmıştır. Bundan dolayı bu dünyayı ütopya değil de distopya olarak ifade etmek daha yerinde olacaktır. Okurken bambaşka alemlere gideceğiniz, yaşananları gözünüzde canlandıracağınız bu eser bilim kurgu severlerin gözdesi olmaya kararlı.

Otostopçunun Galaksi Rehberi

İngiliz yazar Douglas Adams’ın inanılmaz geniş bir hayal gücüyle yazdığı 5 ciltlik bu seri komedik bilim kurgunun en çok öne çıkan eserlerinden. Bir Perşembe sabahı kestirme yol için evinin yıkılacağını öğrenen Arthur ve başka bir gezegenden gelip dünyaya hapsolmuş arkadaşı Ford otostopla tamamladıkları yolculuk sonucunda kendilerini Dünya’nın yok oluşundan kaçırabilecek uzay gemisine ulaşırlar. Böylece kurtulduklarını düşünen iki kafadarın sevinci uzay gemisi mürettebatı onları fark edene kadar sürer. Douglas Adams’ın bu eseri ilk olarak BBC radyosunda 5 perdelik oyun olarak tasarlanmıştır. 1975 yılında ise 5 ciltlik seri olarak basılmıştır. Barış Özcan’ın ‘’42’nin Gizemi’’ adlı videosu boyunca bahsettiği bu kitap birçok podcast yayınında detaylı incelenmiş ve ünlü yazarların kitap listesinde yer almıştır. Ufkunuzu açacak, hayal kurma yeteneğinizi geliştirecek kült niteliği taşıyan 5 ciltlik bu seriyi kitaplığınızın bir köşesinde bulundurmanızda fayda var.

1984

Usta yazar George Orwell’ın kaleminden çıkan bu eser tıpkı diğer kitapları gibi bu kitabında da okuyucularını düşündürmeye ve toplum düzenini sorgulamaya itiyor. Yazarın geleceğe dair korku ve endişelerini dile getirdiği eser ilerde yaşanacak bir kabus senaryosu gibi. Özgürlük ifadesinin anlamını yitirdiği düzende yaşamak pek de mümkün değil gibi. Birçok kez çok satanlar listesine girmiş çoğu yazar tarafından defalarca tavsiye kitap olarak paylaşılmış bu eseri mutlaka bir defa okumanızı öneririz.

Marslı

mars

Andy Weir’e bizlere böyle harika bir eser bıraktığı için şükranlarımızı ne kadar sunsak da az. Bilim kurgu olarak tanımlasak da aynı zaman da bir hayat-kurgu kitabı. Kızıl gezegen Mars’a ilk adım atan ekip çıkan yoğun fırtına dolayısıyla görev iptaline karar verir ve uzay araçlarına doğru ilerler ekipte bulunan Mark Wattney kopan iletişim anteninin karnına şiddetle batması ve uzay giysisini delmesi sonucu çok uzağa fırlar. Arkadaşları maalesef onu geri almaya gidemez. Ve Mark için sıra dışı günler başlar. Hayat koşullarının olmadığı yere bilimle hayat şartlarını taşımaya çalışan bu eser uzay, teknoloji ve bilim kurgu severlerin mutlaka keşfetmesi gereken bir kitap. Kitaptan uyarlanarak çekilen filmde büyük ilgi uyandırdı. Kitabını okuduktan sonra filmini de heyecanla izleyebileceğiniz bu eseri çok geciktirmeden okunacaklar listenize alabilirsiniz.

Önerilerimizin Ardından

Bu hafta bilim kurgu kitaplarını masaya yatırdık ve sizler için en çok okunan, üzerinde derin incelemeler yapılan ve çoğu kez çok satanlar listelerine girmeye hak kazanan kitapları derledik. Bilim kurgu; eğlencelerle dolu, beyin jimnastiği yaptıran, hayal gücünün doruklarında hissettiren inanılmaz bir dünya. Sizlerde bu dünyada keşif yapmak, bambaşka karakterle tanışmak isterseniz kitap önerilerimizi okuma listenize ekleyebilirsiniz. Her gün yeni serüvenler keşfetmeniz ve kitap okumanın büyüsüne kapılmanız dileğiyle…