göz-sagligi

Masmavi gökyüzü , yemyeşil ağaçlar , rengarenk çiçekler ve sonsuz doğa harikaları. Ne kadar da huzur verici ayrıntılar. Gözlerimiz sayesinde görürüz tüm bunları. Dünyayı keşfe çıkar gökyüzünün bilinmezliklerinde kayboluruz. Sevdiklerimize doyasıya bakar naif bir tabirle gözlerinin içinde kayboluruz. Hayatımızın merkezinde bulunan minnacık bir çift organdır gözlerimiz. Göz sağlığımız için yapmamız gereken birkaç öneri hazırladık sizlere. Keyifli okumalar.

Düzenli Doktor Kontrolüne Mutlaka Gidin

doktor-kontrolü

Gözümüz fazlasıyla hassas bir organdır. Ve birçok göz rahatsızlığı gizli ilerler. Gözlerinizde sıkıntı olduğunun farkında bile olmazsınız üstelik. Düzenli olarak yılda 1 defa dahi olsa yapacağınız muayene sayesinde gözlerinizin sağlık kontrolünü yaptırabilirsiniz. Düzenli doktor kontrolü, kalıcı görme kayıplarına sebebiyet verecek birçok göz probleminin erken tanısına sebebiyet verir. Böylece hastalığa yakalanmadan önleminizi alabilir ve ciddi sağlık problemi yaşamadan atlatabilirsiniz.

Beslenme Düzeninizi Gözden Geçirin

beslenme-havuc

Beslenme vücudumuzun zarurui ihtiyaçlarının başında gelir. Vücudumuz tıpkı bir makina gibi işler bakımını yapmayıp, daha iyi çalışması için gerekli besinleri vermezsek illa ki ilerleyen zamanlarda arıza çıkacaktır. Göz sağlığımızda tükettiğimiz besinlerden etkilenir. Peki göz dostu diyebileceğimiz yiyecekler hangileridir? Havuç, havuç suyu, lahana, kavun, mango, portakal suyu, ıspanak ve tabiki de her yönüyle faydalı balık. Bu yiyecekleri beslenme listemize ekleyerek göz sağlığımıza katkıda bulunmuş oluruz.

Bilgisayar Kullanımını En Aza İndirin

bilgisayar-kullanimi

Günümüzde teknolojik araç kullanımı gittikçe artmaktadır. İşlerimizin çoğunu, bazı toplantılarımızı bilgisayardan kontrol ediyoruz. Aslında bilgisayar ekranına bakmak göz sağlığımızı doğrudan etkilemez. Ama yoğun çalışma saatleri, bilgisayar başında geçirilen uzun saatler gözlerde sulanmaya, kızarıklığa, görmede bulanıklığa ve yorgunluğa sebep olur. Mecburi olarak bilgisayar başında uzun süreler geçiriyorsanız kısa kısa molalar vermeye özen gösterin. Bu aralıkları saat başı vermeye özen gösterirseniz göz sağlığınız çok daha olumlu etkilenecektir.

Güneş Gözlüğünüze Dikkat Edin

günes-gözlügü

Günümüzde güneş gözlüğü daha çok aksesuar amaçlı kullanılıyor olsa da aslında özellikle yaz aylarında güneşin zararlı ışınlarından korunmamız için elzem. Bizler her ne kadar giyeceğimiz kıyafetle uygun olsun renk uymunu yakalamalıyım diye düşünüyor olsak da sertifikalı güneş gözlükleri zararlı güneş ışınlarına karşı kalkan görevi görür. Bundan dolayı gözlüklerimizi modaya değil de standartlara göre seçmeliyiz.

Sigara Alışkanlığını Bırakmayı Deneyin

sigara-aliskanligi

Bildiğimiz üzere sigara çok zararlı bir alışkanlıktır. Vücudumuzun neredeyse her bölümüne mutlaka bir zararı vardır. Ne yazık ki bundan gözlerimiz de fazlasıyla nasiplenmiştir. Sigara içmek özellikle yaşa bağlı olarak gelişen sarı nokta dejenerasyonunun görülme sıklığını yüksek oranda arttırır. Maalesef genel olarak damarlar üzerinde sertlik yaptığı için göz damarlarında tıkanıklığa yol açar. İlerleyen yaşlarda görülen katarakt oluşumunu hızlandırır. Bunlar ve daha pek çok zararından dolayı sigara alışkanlığını kısa sürede bırakmanız hem gözlerinize hem de vücudunuza bayram havası yaşatacaktır.

Ailenizdeki Göz Hastalıklarını Araştırın

genetik-yatkinlik

Genetik yatkınlık birçok hastalık durumunda söz konusudur. Ailenizde ki göz hastalıkları geçmişini araştırarak bazı rahatsızlıklara önceden tedbir alabilirsiniz. Hatta belki de erken tedavi sayesinde çok fazla sağlık problemi yaşamadan atlatabilirsiniz.

Sonuç

Daha önce de bahsettiğimiz gibi gözlerimiz dünyaya açılan iki pencere gibidir. Göz sağlığımız birçok yaşamsal faaliyeti de yakından ilgilendirir. Elimizden geldiği kadar önlemlerimizi almalı elimizde olan sebepleri minimum seviyeye indirmek için çabalamalıyız. Değer verdiğimiz kıymetli eşyalarımız için deriz ya hani gözüm gibi bakıyorum diye. Tıpkı böyle işte gözlerimize de gözümüz gibi bakabilmek temennisiyle sağlıklı huzurlu günler…