dizi

Korona günlüklerinin 5. haftasından merhabalar herkese. Bu hafta çok beğeneceğiniz önerilerle karşınızdayız. Hepimizin bildiği üzere Covid-19 hayatımızı yakından etkilemeye devam ediyor. Küresel ölçekte hayatı durdurma noktasına getiren salgın çoğumuzu mecbur olmadığımız durumlar dışında ev de vakit geçirmeye mecbur kıldı. Değerli vaktimizi verimli geçirmek için her hafta belli bir alanda hazırladığımız önerilerle yazımızı devam ettiriyoruz. Dizi izlemek neredeyse herkesin zevkle yaptığı bir etkinlik.

Bu haftaki yazımızda dizileri ele aldık. İzlerken öğreneceğiniz, aynı zamanda vaktinizi verimli geçireceğiniz dizi önerileri ile evde sıkılmayacağınıza emin olabilirsiniz. Şimdi sıra önerilerimizi inceleyip öncelikle hangi diziye başlayacağınıza karar vermenizde.

Halt and Catch Fire

1980’lerde geçen Cristopher Cantwell ile Cristopher C. Rogers tarafından kurgulanan, kişisel bilgisayar kullanımının yaygınlaştığı dönemi anlatan bu dizi bilgisayarın ilk gelişim dönemini merak eden altında yatan isimleri, yaşanan türlü çekişmeleri öğrenmek isteyen izleyicilerini bekliyor. Silicon Prairie’de çekilen dizide 1980 dönemi IBM ve Apple’ın kendi etrafında şekillendirdiği bilgisayar sektöründe daha inovatif sistemler oluşturmayı hedefleyen günümüz Wozniak ve Jobs’unu anımsatan bir mühendis ve dahi gözüyle kişisel bilgi işlem patlaması dramatize ediliyor. Eğer sizde bilgisayar dünyasına meraklı ve sürekli yeni bilgiler peşinde koşan girişimci ruha sahipseniz adını bir bilgisayar komutu olan ‘’Halt and Catch Fire’’den alan 4 sezonluk bu dizi izlenmek için arkanıza yaslanıp bilgisayarı almanızı bekliyor.

Silicon Valley

Evvvet Silikon Vadisi. Teknolojinin kalbi, bilişimin nabzının attığı yer. Yepyeni uygulamalar, yapay zeka gelişmeleri ve teknolojiyle ilgili her şeyin konuşulduğu Silikon Vadisi’nin kültürünü anlatan bu dizi başlayınca sonuna kadar götüreceğiniz harika bir dizi. Mıke Judge ve ortakları tarafından oluşturulan 6 sezonluk dizi geçtiğimiz yıl aralık ayında final yaptı ve ilk çıktığı günden beri bayağı ilgi uyandırdı. Silikon Vadisi’nde start-up şirketi bulan beş genç erkeğin maceralarını komedi esaslı ele alan Amerikan yapımı bu dizi hem Silikon Vadisi’nin ortamını öğrenmek hem de eğlenceli vakitler geçirmek isteyenlerin öncelikli tercihlerinden.

Tımeless

Shawn Ryan ve Erıc Kripke tarafından kurgulanan bu dizi insanlığın geleceğini tehlikeye atacak, günlük yaşamı alt üst edecek hain fikirlere sahip suçlunun peşinde gelişen olayları konu edinir. Garcia Flynn adlı bu suçlu çaldığı zaman makinesiyle Amerika tarihinin gidişatını değiştirmeye çalışır. Daha sonra bir tarih profesörü, asker ve bilim adamı olayların seyrini değiştirmek ve geleceği etkileyebilecek her türlü müdahaleyi önlemek için suçluyu takip eder. İlk sezonun sonunda kanal tarafından iptal kararı çıkan bu dizi Amerikan dizi tarihinde bir ilke imza atarak iptal kararından sadece 3 gün sonra dizinin devam etmesine karar verilmiştir. Bilim kurgu ve fantastik sevenler zamanda aksiyonlu bir yolculuk yapmaya ne dersiniz?

Girlboss

Zengin olmak mı hem de yaşını başını almadan, gecesini gündüze katarak çalışmadan, saatlerce oturup okumadan, toplantıdan toplantıya koşmadan öyle mi? Tıpkı masallarda anlatılanlar gibi geliyor kulağa. Nasty Gal giyim markasının kurucusu Sophia Amoruso’nun kariyer hikayesi tam da böyle. İnternet üzerinde tek parça kıyafet satışıyla başlayan serüven şimdi milyon dolarlık şirketle devam ediyor. Uzun süre çok satanlar listesinin başındaki yerini koruyan Girlboss adlı otobiyografi kitabından esinlenerek çekilen dizi, hayatta bir türlü sağlam dikiş tutturamamış, okulunu terk etmiş, ailesiyle başı dertte olan Sophia’nın moda imparatorluğunun sahibi multi milyoner olacağından habersiz olarak başladığı kıyafet satışını konu ediniyor. Kahkahalarla eşlik edeceğiniz gerçek bir hayat hikayesi izlemek isterseniz bu dizi kaçırmayın deriz.

Fringe

Sizce herkes kendi düşünceleriyle mi hareket eder, her zaman özgür müdür hayatımız? Yoksa gerçek yaşamda kimse kendi kimliği ile hareket etmez mi? Tüm yolcu ve mürettebatı ile kimyasal saldırıya maruz kalmış Hamburg-Boston seferini yapan uçak acil iniş yapar. Bu enteresan olay FBI’ı harekete geçirir. Sırlarla dolu bu saldırı için özel ajanlar görevlendirilir. Ajanlardan Scoot’un komaya girmesi sonucu sevgilisi Dunham harekete geçer ve uzun yıllar hükümetin gizli deneyleri üzerinde çalıştıktan sonra akıl hastanesine yatırılan Walter Bishop’u bulur ve böylece İç Güvenlik Teşkilatı’nın üst düzey ajanlarından oluşan Fringe ekibi kurulmuş olur. Bilim kurgu, macera, aksiyon üçlüsünün vazgeçilmezliği çoğu kişiyi eminiz ki büyüleyecek.

Bu Hafta Özetle

Bu haftaki yazımızda okuduğunuz üzere harika dizilerden kısaca bahsettik. İzleyeceğiniz diziler hem kültürel seviyenizi arttıracak hem de eğlenceli vakit geçirmenizde yardımcı olacak. Çok daha sağlıklı, izlediğimiz dizileri arkadaşlarımızla karşılıklı doyasıya tartışıp konuşabileceğimiz günlerde buluşmak ümidiyle huzrulu, mutlu günler…