uyku-çocuk

Uyku hepimizin hayati ihtiyaçları arasındadır. Gün içerisindeki fiziksel ve zihinsel yorgunluklarımızı uyku sırasında giderir, öğrendiğimiz bilgileri pekiştirir ve uzun süreli hafızaya kaydederiz. Vücudumuz dinlenme esnasında kendi atıklarını temizler ve toksinleri uzaklaştırır. Kısacası uyku hem beden hem de zihin sağlığı için hayati öneme sahiptir.

Çocuklarda Uyku Düzeni

uyku-düzeni

Uyku düzeni yetişkinlerde oldukça mühim olduğu gibi çocuklarda çok daha hassastır. 0-3 yaş aralığı çocukların her yönden gelişim dönemidir. Örneğin beslenme yetersizliği yaşanırsa birtakım fiziksel rahatsızlıklar gelişebilir. Uyku için de aynı durum söz konusudur. Bu zamanda uykuyu düzene koymuş olmak oldukça önemlidir. Yetersiz uyku yada fazlasıyla uykuda kalmak çocukların zihinsel gelişimini de olumsuz yönde etkiler. İlerleyen yaşlarda zeka geriliğine yol açabilir. Özellikle REM uykusu gelişim için başlıca kriterdir. Gecenin ilerleyen saatlerinde daldığımız REM uykusu beyindeki nöronlar arası bağlantının güçlenebilmesi, öğrenilen bilgilerin sınıflandırılması için gerekli uyku ile uyanıklık arası bir uyku dönemidir. Çocuk dışarıdaki uyarılarla uyanmaya açıktır. Eğer hızlı nefes alıp veriyor, gülümsüyor, çeşitli ağız hareketleri yapıyor, gözleri sık sık kıpırdıyorsa çocuğunuz REM uykusundadır.

Tükenmeyen Enerjileri ile Akıllı Minikler

akıllı-minikler

Çocukların bitmeyen enerjisiyle uğraşmak her annenin korkulu rüyası gibidir. Özellikle ilk defa anne olanlar için bu durum daha da çetrefillidir. Gün içerisinde fazlasıyla hareketli olmalarına rağmen gece de aynı performansı göstermeleri açıkçası ebeveynleri şaşırtır. Nereden geliyor bu enerjinin kaynağı, nasıl oluyor da yorgunluktan ayakta kalabiliyorlar diye düşünmüşüzdür birçoğumuz. Ve tabi ki uyku zamanı diye bir kavram da yoktur onların hayatında. Bu konu üzerinde durulması gereken önemli bir konudur. Uykunun ne kadar vazgeçilmez olmasının sebeplerini yukarıda konuşmuştuk.

uyumak

Özetle hem fiziksel hem de zihinsel ihtiyaçlarımızı yerine getirmek için uyku bir nimettir daha sağlıklı olmak, güne daha da zinde başlayabilmek için yeteri kadar uyku uyumalıyız. Peki uyumayan yaramaz minikler, söz dinlemez çok bilmişler neden uyumaz? Bugün ki yazımızda çocukların uyumamasının altındaki bazı nedenleri yakından inceleyeceğiz. Şanslı gününüzdeyseniz eğer çocuğunuz yatakta mışıl mışıl uyurken sizlerle faydalı bir serüvene çıkalım.    

Evinizde Uyku Düzeni Olmalı

aile-uyku

Çocukların öğrenmeye başladığı ilk adres ailedir. Erken yaşta aile ortamında alınan eğitim çocukları hayata hazırlar. Anne babanın yaptığı her davranış çocuğun karakteri üzerinde belli bir etkiye sahiptir. Çocuğunuzun uykusunu düzene sokmak istiyorsanız işe kendi uykunuzdan başlamalısınız. Evinizde belli bir yatağa girme saatinin olması, o saatte evdekilerin uykuya hazırlık yapması küçük çocuğunuzun da uyumasını kolaylaştırır. Varsa abi ve ablaların da yatağa girmesi sizlerin de yatağa geçmesi çocukta uyuma hissini uyandırır. Herkesin uyduğu kural haline gelirse mecburiyet hissi çocuğunuzu bir an önce uyumaya teşvik edecektir. Özellikle uyuma saatlerinin çok geç olmamasına da özen göstermeli, okuyacağınız kısa bir hikaye ile uykuyu daha verimli hale getirebilirsiniz.

Gün İçerisinde Yeterince Hareket Etmeli

hareket

Çocukların sürekli oyun isteği, hep bir hareket halinde olmaları anne babayı oldukça zorlayan konulardan biridir. Hatta çocuklara kızılma sebeplerinin başında yerinde durmamaları, çok hareket etmeleri gelir. Çocuklukla eşleşen bir kavramdır oyun oynamak. Herkes çocukluğunu oyun oynayarak, düşe kalka, kimi zaman ağlayarak kirlenerek geçirmiştir. Anne babalar her ne kadar bu durumdan şikayetçi oluyor olsalar da çocuğun enerjisini atması gerekir. Enerjisini atamadığı zamanlarda fazlasıyla huysuz ve evde daha şımarık olur. Yeterince hareket etmeyen çocuk için uykuya geçiş de geç olacaktır. Çünkü hala bitmeyen enerjisi ve hareket isteği vardır. Çocuğunuz daha rahat ve sorunsuz bir uykuya dalması için yeteri kadar aktif olmalı ve hareket etmelidir.

Ortam Şartları Optimize Edilmeli

ortam-şartları

Çocuğunuzun uyuduğu ortamda uyku kalitesinde etkilidir. Vücudumuzun günlük biyoritmini düzenleyen melatonin hormonu karanlıkta salgılanır. Bundan dolayı uyumadan önce 1 saat kadar önce ortam loş hale getirilmeli ve uyku boyunca da devam etmelidir. Çocuğunuzun yattığı odanın sıcaklığı da önemlidir. Dinlendirici bir uyku için beden sıcaklığının biraz daha düşük olması gerekir. Ortalama 18 derece idealdir diyebiliriz. Melatonin salgısını azaltan faktörlerden biri de ekranlardan yayılan mavi ışıktır. Çocuğunuz uyumadan önce televizyon, bilgisayar, telefon gibi elektronik araç gereçlerden mümkün olduğu kadar uzak durmalıdır. Hem yaydıkları radyasyon hem de mavi ışık uykuya geçişi zorlaştırır ve uyku kalitesini de düşürür.

Çocuğa Yeteri Kadar Vakit Ayrılmalı

anne-baba-iletişim

Çocuklarla kurulan iletişim zihinsel gelişimi doğrudan belirler. Anne ve babanın çocuğa yaklaşımını, hitap şeklini önemli görmüyor olabilirsiniz. Ama siz fark etmeseniz de çocukların taklit yetenekleri bu konuda söz sahibidir. Ve çocuğunuzun karakter gelişimi sizin ona nasıl davrandığınız etrafında gelişir. Günümüz koşullarında çalışan anne ve babalar çocuklarıyla yeteri kadar vakit geçiremez. Anne ve babadan ayrı kalmak bazen çocuklarda psikolojik sorunlara sebep olabilir. Gün içinde anne ve babasından yeteri ilgi göremeyen çocuk akşam herkes eve geldiğinde bu ilgiyi yakınlığı bekler. Birlikte bir şeyler yapmak, vakit geçirmek isterler. Bu da uyku saatlerinin sarkmasına neden olabilir. Çocuğunuzla elinizden geldiğince yakından ilgilenir ve ona değerli olduğunu hissettirirseniz bazı sorunları aşmış olacaksınız.

Uyku Öncesi Beslenmeye Dikkat Edilmeli

beslenme

Sağlıklı bir hayatın başlıca şartı dengeli beslenme düzenidir. Çocuğunuzun uykuya geçiş sürecinde de ne yiyip içtiği önemlidir. Gün içerisinde kola, kahve gibi kafein miktarı yüksek içeceklerin tüketilmesi uykuyu zorlaştıracaktır. Özellikle kafein 12 saate kadar vücutta kalır. Mümkün olduğu kadar uykudan önce içilmemesi gerekir. Ilık süt içirerek de çocuğunuzu uykuya daha rahat hazırlayabilirsiniz. Bal, muz veya vanilya ile tatlandırarak içmesini kolaylaştırabilirsiniz. Kuru kayısı ve badem gibi kuruyemişlerde içeriğindeki triptofan sayesinde çocuğunuzu yatıştırıp sakince uykuya dalmasını sağlar.

İyi Uykular, Tatlı Rüyalar

balonlar

Uyku, yaşamımızı şekillendiren başlıca unsurdur. Sağlıklı kalabilmek, vücudumuzun dinlenme ihtiyacını karşılayabilmek ve zihinsel yorgunluğumuzu atabilmek için her gün düzenli olarak belli bir zamanı uykuda geçirmeliyiz. Çoğu zaman anne ve babaların çocuklarının uykusundan şikayetçi olduklarını duymuşsunuzdur. Yukarıdaki yazımızda tam da bu şikayetlere sahip anne ve babalar için harika önerilerden bahsettik. Umarız ki faydalı bir yazı olmuştur. Akıllı miniklere şimdiden iyi uykular, tatlı rüyalar…