çocuk-bagisiklik

Bağışıklık sistemi, bebeklikten yaşlılığa kadar sağlığımız üzerinde hayati öneme sahiptir. Bağışıklığımızın düşük olması birçok hastalığa davetiye çıkarır, normal şartlarda hafif olarak atlatacağımız rahatsızlıkları daha ağır geçirmemize kapı aralar. Bebeklik döneminden itibaren bağışıklılığımızı güçlü tutmamız ilerleyen dönemlerde hastalıklarla daha az karşılaşacağımız anlamına gelir.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Çalışır?

mikrop-yabanci-organizma

Bağışıklık sistemimiz etrafımızda ki mikropların vücudumuza girişini engellemeye çalışır, mikrop vücuda girdiyse de yayılmasını önleyerek tek bölgede lokalize kalmasını sağlar. Bağışıklık sistemi fonksiyonları; akyuvarlar, timus bezi, lenf düğümleri, dalak, kemik iliği gibi organizma yapılarının birbirleriyle kordineli çalışması sonucu gerçekleşir. Bu organlardan herhangi birinde meydana gelecek ufak bir aksama, rahatsızlık bağışıklık sisteminde zayıflığa yol açar. Böylelikle mikropların vücudumuzda yeni bir hayata merhaba demeleri kaçınılmaz son olur.

Çocuklarda Bağışıklık Sisteminin Detayları

çocuk-bagisikligi

Yetişkinlere kıyasla çocuklarda bağışıklık daha da önemlidir. Bağışıklığın düşmesi çok hızlı gelişir, hastalıklara yakalanmak an meselesidir. Özellikle kreş ve okul gibi toplu ortamlarda bulunmak hastalık riskini daha da arttırır. Bu yazımızda çocukların bağışıklığını destekleyecek, onları mikroplara karşı daha dirençli hale getirecek 7 önemli besin kaynağından bahsedeceğiz. Sizlerde çocuklarınıza hastanelerde serum vermek ya da haftalar boyu antibiyotik grubu gibi ilaçlar kullandırtmak istemiyorsanız bahsedeceğimiz yiyeceklere göz atabilirsiniz.

Sabah Kahvaltılarının Baş Tacı: Yumurta

yumurta-kahvalti

Hangi yaş aralığında olursak olalım kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir yumurta. Güçlü bir bağışıklık sistemi için her sabah 1 yumurta şart. İçeriğinde bulunan proteinin yüzde yüze yakını vücudumuzda kulllanılıyor. Bu kadar kaliteli protein kaynağı olduğundan bağışıklık sistemi için çok faydalıdır. Yumurta sarısında ki A vitamini de her gün düzenli almamız gereken bir besin kaynağı. Kısacası yumurta sarısıyla, beyazıyla, her şeyiyle vücut için çok faydalı, bağışıklık sisteminin güçlü olması, mikroplarla ön safhalarda mücadele etmesi için oldukça önemli bir besin.

Denizlerden Soframıza Olmazsa Olmazımız: Balık

 balık

Balığın içerisinde sayısız vitamin ve mineral bulunmaktadır. Vücudumuza faydaları, sağlığımız üzerinde ki olumlu etkileri saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Çok güçlü bir antioksidan olan selenyum içeriği sayesinde hem zihinzsel aktivitelerine destek olacak, okul başarısına katkı sağlayacak hem de bağışıklığa inanılmaz destek sağlayacaktır. Her yönüyle mucizevi bir besin olan balığı haftada 2-3 defa sofralarınızda misafir etmeniz hem çocuğunuzun bağışıklığı hem de diğer aile bireylerinin sağlığı için çok faydalı olacaktır.

Arı Sütü ve Propolis İle Zenginleştireceğimiz: Bal

bal

Bal; minik,çalışkan arı dostlarımızın bizlere birer ikramıdır. Koklamaya kıyamadığımız güzelim çiçekleri gün boyu dolaşır bizim için neredeyse her derde deva niteliğinde besin değeri oldukça yüksek olan balı üretirler. Propolis; arıların kovan içnde ki peteklerin sterilizasyonunu sağlamak,bal peteklerini onarmak ve güçlendirmek için ürettiği arı zamkı ya da preboli olarak da bilinen doğal bir üründür. Arı sütü de işçi arıların kraliçe arının gelişimi ve beslenmesi için ürettikeri jelimsi kıvamda bir maddedir. Arıların da kendi evlerini mikroplardan koruması amacıyla ürettiği propolis bizim de vücudumuzu yabancı organizmalara karşı korur ve bağışıklığa destekçidir. Çocuklarımıza yedirirken arı sütü ve propolis ile zenginleştirerek verirsek balın vücudumuza olan etkisini kat be kat arttırmış oluruz.

Mis Gibi Mayaladığımız: Ev Yoğurdu

yogurt

Süt ve süt ürünleri kalsiyum minerali ve D vitamini bakımından oldukça zengindir. Özellikle kış aylarında D vitaminin diğer bir kaynağı olan güneşten uzak kaldığımız için bu besinleri tüketmeye ayrıca dikkat etmeliyiz. Ev yoğurdu da bağışıklık destekleyici çok önemli probiyotik bir besindir. Çocuklarınız sade yoğurdun tüketiminde zorluk çekiyorsa antioksidan etkileriyle bilinen zencefil ve zerdeçal ekleyerek hem yoğurdunuzun besleyiciliğini arttırabilir hem de çocuklarınızın daha çok hoşuna gidecek hale getirebilirsiniz.

Bağırsaklarımızın En Sevdiği Yakın Dostlarından: Kefir

kefir

Kefir; keçi, inek ve manda sütünden özel bir maya mantarıyla üretilen ekşimtrak, fermente bir süt ürünüdür. Günde 1 çay bardağı kefir tüketiminin bağışıklık sistemi üzerinde düzenleyici etkisi vardır. Fermente bir ürün olduğu için mayalanırken içerisinde ki probiyotik ve prebiyotik bakteriler bağırsaklarda ki faydalı mikroorganizma florasını arttırarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Fakat ekşimsi tadı ve biraz da kötü kokusu dolayısıyla çocuklar tarafından çok da sevilmez. Çocuklarınızı bağırsak dostu kefirden mahrum bırakmamak istiyorsanız sevdiği meyveleri püre haline getirip kefirin içine ekleyebilirsiniz. Hem tadını güzelleştirmiş hem de meyvelerle beraber vitamin değerini arttırmış olursunuz.

Demirin Emilimini Arttıran Vitaminimiz: C Vitamini

vitamin C

C vitamini özellikle kış aylarında hastalıklara karşı bariyer görevi görür. C vitamini içeren besinler özellikle meyve ve sebzeler beraberinde selenyum, çinko gibi bağışıklık arttırıcı mineraller de içerir. C vitamini aynı zamanda demir mineralinin emilimini de arttırır. Pekmez oldukça faydalı, demir içeriği yönünden oldukça zengin bir besindir. Fakat bazı çocuklar pek de sevmez tadını. Sizler de özellikle C vitamini deposu olan kivi, portakal gibi meyvelerin üzerine pekmez sürerek yedirmeyi deneyebilirsiniz. Böylelikle meyvelerde ki C vitamini sayesinde pekmezde ki demirin de emilimini arttırabilirsiniz.

Anne Eli Değmiş Sıcacık Ev Yemekleri

ev-yemegi

Günümüzde hazır beslenme, ayak üstü atıştırmalıklar ne yazık ki gittikçe yaygınlaşmakta. Özellikle gelişme çağında bulunan çocukların sağlığı üzerinde birçok olumsuz etkiye sahiptir. Mümkün olduğu kadarıyla çocuklarımızı bu tür beslenme alışkanlığından korumalıyız. Evde yaptığımız sıcacık yemekler onların gelişimi için çok daha faydalı, bağışıklıklarını güçlendiricidir. Bu konuya da hassasiyet göstermeli çocuklarımızı hazır gıdalardan uzak tutmaya çalışmalıyız.

Özetleyecek Olursak

Her anne baba için çocukları çok değerlidir. Hasta olmamaları için üzerlerine titrerler adeta. Bağışıklık sisteminin fedakar askerleri ne kadar güçlü olursa yabancı organizmalara karşı verilen mücadele de o kadar başarılı olur. Bağışıklık sisteminin dayanıklı olması da tükettiğimiz besinlere bağlıdır. Bundan dolayı çocuklarımızın beslenmesiyle yakından ilgilenmeli beslenme düzenlerine de bağışıklık arttırıcı besinleri yoğun olarak eklemeliyiz. Geleceğimizin teminatı çocuklarımızla beraber daha sağlıklı yarınlara adım atabilmek dileğiyle…