beyin

Rahimden ayrılmadan önce bile, beyniniz yaşamınız boyunca vücudunuzun işlevlerini kontrol etmek için çalışır ve çevrenizdeki dünyayı anlamanıza ve etkileşimde bulunmanıza yardımcı olur. Sağlıklı bir beyni korumak zihninizin temiz ve aktif kalmasına yardımcı olur, böylece çalışmaya, dinlenmeye ve oynamaya devam edebilirsiniz. Kalp sağlığının önemi uzun zamandır desteklenmektedir, ancak beyin sağlığı, iyi düşünme, hareket etme ve yaşama kabiliyetimiz için çok önemlidir. Beyin sağlığı, risk faktörlerini azaltmak, zihninizi aktif tutmak ve yaşlandıkça beyninizden en iyi şekilde yararlanmakla ilgilidir.

Beyin Sağlığı Nedir?

beyin-sağlığı

Yaşamınız boyunca beyninizin işi, dünyayı anlamanıza ve günlük operasyonlarınızı ve yaşamınızı denetlemenize yardımcı olmaktır. Beyin sağlığı, açık, aktif bir zihni hatırlama, öğrenme, planlama, konsantre etme ve sürdürme yeteneğini ifade eder. Bilgi yönetimi, mantık, yargı, bakış açısı ve bilgelik gibi beyninizin güçlü yönlerinden yararlanabiliyor. Basitçe, beyin sağlığı beyninizden en iyi şekilde yararlanmak ve yaşlandıkça bazı riskleri azaltmaya yardımcı olmakla ilgilidir.

Beyin Sağlığı Bir Fark Yaratır Mı?

beyin

Hayatta yaptığımız seçimlerin, yaşlandıkça zihinlerimizin ve bedenlerimizin sağlığı üzerinde önemli etkileri olabileceğine dair artan kanıtlar var. Alzheimer, inme veya diğer demans formlarından acı çekmek sadece kötü şans meselesi değildir. Doktorlar ve bilimsel araştırmacılar, yaşam tarzı değişiklikleri yaparak beyin sağlığını iyileştirmenin ve bunama ve yaşa bağlı bilişsel gerileme riskini azaltmanın mümkün olduğunu keşfettiler. Düzenli fiziksel egzersiz, sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkları kesmek, dengeli bir diyet yemek ve sosyal olarak aktif kalmak beyin sağlığını artırabilir. Hiçbir garanti yoktur, hepimiz sağlıklı ve temiz yaşama rağmen Alzheimer’dan hala etkilenen insanları gördük. Ancak, iyi yaşamak gerçek bir fark yaratır. İstatistiksel olarak, sağlıklı bir yaşam tarzı sadece demans riskinizi azaltmaz, aynı zamanda diyabet, kalp hastalığı ve kanser gibi diğer ciddi durumlara karşı da koruma

Beyin Sağlığınız İçin Yapmanız Gerekenler

1. Yaşam Tarzınızda Yenilikler Yapın

yenilik

Yaşam tarzı değişiklikleri kalbi ve beyni korur. Hayatınızda bulanan rutinlerden ara sıra kurtulun, çünkü beyniniz rutinleri pek sevmez. Beyin sağlığınızı iyileştirmek için asla geç değildir. Yaşantınızda yapacağınız ufak değişiklikler fiziksel sağlığınızı, zihinsel ve bilişsel yeteneklerinizi geliştirmeye yardımcı olabilir.

2. Daha Fazla Taşıyın

fitness

Her hafta 150 dakika veya daha fazla aerobik egzersiz yapmayı hedefleyin. Düzenli olarak hareket etmiyorsanız endişelenmeyin. Bir çalışmada, bir yıl boyunca düzenli olarak yeni bir yürüyüş alışkanlığına katılan yaşlı yetişkinlerin, beyindeki hafıza alanlarının büyümesiyle de ilgili olan bellek performansında önemli gelişmeler gösterdiği belirtildi.

Haftada en az iki kez kuvvet antrenmanı ile birlikte aerobik egzersizlerin kalp sağlığını iyileştirdiği gösterilmiştir. Artık bu faaliyetlerin büyük olasılıkla zihinsel sağlığı da iyileştirdiğini bilinmektedir.

3.Sağlıklı Bir Diyet Yapın

diyet

Yaban mersini, fındık ve yağlı balık gibi beyin güçlendirici gıdalar yemenin yanı sıra, diyetinizden en yüksek sodyum kaynaklarından bazıları olan dondurulmuş yemekleri kesip çıkarın. Tabağınızın yarısını nişastasız sebzeler ve dörtte biri de tam tahıllı tahıl yapmayı hedefleyin. Lifteki artış ve boş karbonhidratlardaki azalma, sağlıklı bir kilo vermenize ve kan şekerinizi sabit tutmanıza yardımcı olacaktır, aynı zamanda zihinsel sağlığınızı da olumlu etkileyecektir.

4. Daha Rahat Olun

meditasyon

Anksiyete ve stres zihinsel sağlığınıza zarar verir, ayrıca fizyolojik olarak da sağlığınızı da etkileyebilir. Düzenli meditasyon veya farkındalık uygulaması beyin sağlığın kötüleşmesi riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

5. Uykunuzun Kalitesi Beyin Sağlığınızı Korumak Adına Önemlidir

uyku

Kötü veya yetersiz uyku beyin sağlığını olumsuz yönde etkiler. Beyniniz nöronları ve sinapsları temizlemeye ve anılar yapmaya yardımcı olmak için bu “kapalı” saatlere ihtiyaç duyar. Kaliteli uyku almadığınızda, beyin sağlığınız ve fiziksel sağlığınız önemli ölçüde etkilenir.

6. Sosyalleşin

sosyalleşmek

Bir kitap kulübüne katılmak veya yemek dersi almak gibi sosyal aktiviteler yoluyla bilişsel olarak aktif kalmak, hafıza kaybının ve yaşlanmayla ilişkili depresyonun yavaşlamasına veya yok olmasına yardımcı olabilir.

7. Tansiyonunuzu İzleyin

tansiyon

Kan basıncınızı düzenli olarak veya en az altı ayda bir kontrol edin. Sürünen bir artış belirtileri izleyin. Yüksek tansiyon, inme (felç) riskini en çok artıran faktörler arasındadır. Hipertansiyona bağlı inme, beyin kanaması veya beyin damarlarında aterotromboz (pıhtı) şeklinde ortaya çıkabilmektedir.

Sonuç

Kötü fiziksel sağlığı zayıf beyin sağlığına bağlayan araştırmalar artmaktadır. Bu çalışma, vasküler risk faktörlerinin beyninizin sağlığına zarar verebileceğini, bu da düşünme becerilerini yavaşlatabileceğini ve hatta Alzheimer hastalığına ve bunamaya benzeyen değişikliklere yol açabileceğini bulmuştur. Bununla birlikte, bu vasküler risk faktörlerinin çoğu önlenebilir. Hastalar kendilerine yardımcı olabilir. Sağlıklı bir yaşam tarzı; yüksek tansiyon, diyabet ve obezite gibi risk faktörlerini önlemenize yardımcı olabilir. Bu risk faktörlerinden bir veya daha fazlasına sahipseniz, koşulları tersine çevirebilecek ve beyin sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilecek yaşam tarzı değişiklikleri yapabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın…