İlk altı ay yalnızca anne sütünden sonra ek gıdaya geçişte anneler ve bebekler için heyecanlı bir dönem başlıyor. Peki bebeğinizin ek gıdaya hazır olup olmadığını nasıl anlarsınız? ek gıdaya geçiş sürecinde nelere dikkat edilmelidir?
Bu dönem bebekler için bir adaptasyon dönemi olup her bebek aynı şekilde adapte olamıyor. Bu süreçte annelerin dikkat etmesi gereken bazı detaylar var. buyurun birlikte inceleyelim.

ek-besın


Ek Gıdaya Geçişte 12 Püf Nokta

pure

1.Bebeğimi ne zaman ek gıdaya başlatmalıyım?

Bebeğiniz sandalyede oturabiliyorsa, kafasını dik tutabiliyorsa ve sizin yediğiniz yemeklere ilgi gösteriyorsa (6. aydan sonra) doktorunuza da danışarak ek gıdaya başlayabilirsiniz.

2.Aşamalı olarak ek gıda verin.

Bebeğinize kademeli olarak ek gıda vermelisiniz. Tanışma ve alışma süreci olduğu için her bebeğin alışma süreci aynı olmayabilir. Sabırlı olmalısınız. Yemesi için zorlamamalısınız. Tadımlık gıda verebilirsiniz bu süreç içerisinde.

3.Meyve püresi ile başlamayın!

İlk başta sebze püresi ve tahılla başlamalısınız. meyve püresi ile başlarsanız bebeğiniz tahıl ve sebzeyi yemek istemeyecektir.

4.Zamanla kıvam arttırın.

Yaptığınız püreleri ilk başta daha sulu yapıp ilerleyen zamanda kıvamlı bir şekilde yapabilirsiniz. Bu bebeğinizin alışma sürecini daha da kolaylaştıracaktır.

5.Alerjen olabilecek gıdaları vermeyin.

Yumurtanın beyazı, bal, tuz, şeker, mandalina, çilek, bakla, domates, patlıcan gibi besinleri vermemelisiniz. Alerjen olabilecek yiyeceklerdir. İlk bir yaş içerisinde bu gıdaları vermemeye dikkat edin.

anne-bebek

6. İki veya üç malzeme ile püre yapın.

Püre yaparken çok fazla meyve sebze karıştırmayın. Bebeğinizin damak tadını ayırması zorlaşıyor.

7. Bebeğinizi blender çocuğu yapmayın!

Blender kullanmayın! Hep blender yaparsanız bebeğinizin çiğneme becerisi gelişmez, yutma becerisi gelişmez, konuşma yeteneği olumsuz etkilenebilir ve 3-4 yaşına kadar pütürlü gıda tüketemeyebilir.

8.İlk baştan itibaren pütürlü gıda vermeye başlayın.

Başlangıç itibariyle pütürlü gıda verilmelidir. İlk başta sebze pürelerini haşlandıktan sonra tel süzgeçten geçirerek, 9. aya kadar çatalla ezerek ve 9-12. ayda parçacık halinde vermelisiniz.

9.Mama sandalyesi kullanın.

Bebeğinizi masa ve aile düzenine alıştırmak için altıncı aydan itibaren mama sandalyesi kullanın. Yemek alanı dışındaki yerlerde yemeye alıştırmayın.

10.Zeytinyağı kullanın.

Sebze pürelerine sızma zeytinyağı ilave edin. Hem tat ve kalori vermesi hem de ek gıda verilmesi ile barsak düzeni değiştiğinden kabızlık olabilir.

11.Meyve suyu vermeyin.

Meyve suyu yerine meyve püresi verin. Meyve suları hem gereğinden fazla şeker içeriyor hem de iştahsızlığa neden olabiliyor.

12.”3 Gün” kuralına uyun!

Üç gün aynı ek gıdayı verin. Hem herhangi bir alerjik reaksiyon gelişirse hangi gıdadan kaynaklı olduğunu anlayabilirsiniz hem de bebeğinizin o gıdaya olan tepkisini ölçersiniz.

Bebeğime ne kadar ek gıda vermeliyim?

bebek-puresi

Bebekler için ek gıdaya alışma döneminde bu konu çok önemlidir. Ek gıda miktarı: 6-8 ayda % 70 anne sütü, % 30 ek gıda; 9. ay sonrası % 60 anne sütü, % 40 ek gıda; 1 yaş sonrası % 50 anne sütü % 50 ek gıda olacak şekilde kademeli olarak arttırılmalıdır.