Ama lütfen yavrum niye ağlıyorsun anlamıyorum ki, bebeğim bak halimiz kalmadı sendeki ağlama bitmedi, hadi söyle bakalım ne istiyorsun seni yaramaz? Bebeklerde ağlama ve birtakım şikayetler…

aglayan-bebek

Tanıdık geldi mi acaba bunlar size de 🙂 Her annenin yaşadığı kalıplaşmış şeylerdir. Özellikle henüz çiçeği burnunda annelerimizin sıklıkla yaşadığı sorunların en önemlilerinden biri bebeklerin ağlamasıdır. Sürekli, dur durak bilmeden ağlayan bebekler, geceleri uykuyu haram edip nöbet tutturan mini minnacıklar, her şey dört dörtlükken bile ağlamak için bahane arayan akıllı bıdıklar farkında olmadan biricik annelerini fazlasıyla yorar. Ağlayan bebekleri susturabilmek, dertlerini anlayıp çözüm bulabilmek ise anneler için dünyanın en zor işlerinden şüphesiz.

Ağlamak Nedir, Bebeklerde Ağlama Normal midir?

Ağlayan birini görünce genel olarak kötü şeyler düşünür ve ağlayan kişi için üzülürüz. Oysaki ağlamak hepimizin hayatında belli dönemlerde yer eden tamamen fizyolojik bir olay.  Ağlamayı herhangi bir anda yaşadığımız duyguları dışarıya yansıtmak amaçlı kullanırız. Yapılan bazı saha çalışmaları ağlamanın fiziksel ve duygusal refah sağladığını kanıtlamıştır.

aglama

Bebeklerin 9 ay kadar uzun bir süre sessiz sedasız anne karnında kaldığını düşünürüz. Oysaki anne karnı oldukça gürültülüdür. Ve sürekli devam eden sesler vardır. Bebeklerde ağlama oldukça sağlıklı bir süreçtir. Özellikle ilk birkaç hafta sık sık ağlama nöbetleri dahi geçirebilir. Ama bu durum uzun süreler boyunca devam ederse sıkıntı var demektir. Unutmamak gerekir ki ağlamak bebeklerin imdat çağrısıdır. İhtiyaçlarını bu şekilde bize anlatmaya çalışırlar. Bizlerin de bu çağrıya kulak verip doğru bir şekilde nedeni anlayıp problemi çözmemiz gerekir. Peki, neden bebekler ağlar, özellikle hangi ihtiyaçları ağlamaya neden olur? Bebeğiniz uyduysa ya da akıllı uslu duruyorsa alın çayınızı kahvenizi bebeklerin ağlama psikolojisini beraber anlayıp çözüm bulmaya çalışalım.

Bebeklerde Gaz Sorunu ve Çözüm Önerileri

Bebeklerde gaz sancısı oldukça yaygın bir problemdir. Günün her saatinde olabileceği gibi akşam saatlerinde daha çok görülür. Yani uykusuz gecelerin ardından şişmiş gözaltlarının sebeplerinden biri gaz sancısı olabilir. Aslında gaz sancısı hastalık değil günlük dış dünyaya alışma sürecinde olağan olarak gelişen fizyolojik bir olaydır. Bebekler dünyaya sindirim sistemi tam gelişmiş olarak gelmez. Bundan dolayı ilk zamanlarda sindirim sistemi sorunu beraberinde de gaz sancısı çekerler.

gaz-sancisi

Anne sütü ile beslenenler mamaya oranla daha az gaz sancısı çeker. Aynı zamanda annenin beslenmesi de bebeğinizin gazını etkiler. Anne kuru baklagil, baharatlı yiyecekler, süt ve süt ürünleri, gazlı içecekler çay, kahve gibi gaz yapıcı besinlerden uzak durmalıdır. Bebeğinizin bezinin kuru ve temiz olması da huzurlu olmasını sağlar. Islaklık hissi rahat ettirmez. Ilık havlu koymak, ılık yağla hafif masajlar yapmak da bebeğinizi rahatlatacaktır. Rezene çayı yapıp hem kendiniz hem de çay kaşığıyla azar azar bebeğinize vermeyi de unutmayın.

Bebeğinizin Acıktığını Nasıl Anlarsınız?

Acıktığımızda mutfağa gider canımız ne istiyorsa afiyetle yeriz ya da çocuklarımız acıktığında bize söyler ve sonrasında hemen yemek hazırlarız. Peki ya bebekler nasıl anlatacak acıktıklarını? İşte bunun cevabı çok hoşumuza gitmese de ağlayarak. İlk 2 aya kadar bebekler sürekli acıkır her defasında azıcık süt emerek kuş kadar midelerini doldurmaya çalışırlar. Bundan dolayı acıktıklarını ağlayarak, huzursuz ve mızmız davranarak anlatırlar. Çocuğunuzun; elini emmeye çalışması, dilini yalaması, kucağınıza aldığınızda direkt başını göğsünüze doğru çevirmesi, kol ve bacaklarını sürekli hareket ettirmesi acıktığının diğer göstergeleri olabilir.

acikmak

Sizlerde bu belirtileri çocuğunuzda fark ediyorsanız bebeğinizin karnını doyurmalısınız. Anne sütü her zaman için özellikle yeni doğan bebeklerde yoğun miktarda besleyici değere sahiptir. Elinizden geldiğince anne sütü vermeye özen gösterirseniz bebeğiniz daha sağlıklı gelişim gösterecektir.

Bebeklerde Uyku Problemi

Bebeğinizi kucağınıza ilk alışınızı, doyasıya kokladığınızı, sevgiyle gözlerinin içine bakışınızı hatırlayın ne kadar da özel anlar değil mi? O zamanlar aklınıza hiç gelmemiş olsa da hayatın gerçeğinde uykusuz geceler, yorgun argın sabahlamalar da bulunur. Bebeklerde uyku en şikayet edilen konudur. Gecenin bir yarısı uyanır ve hiç kesintisiz devam eder bebeklerde ağlama.

uyku-bebek

Bebek uykusuz kaldığında huysuzlaşır, yavaş yavaş ağlamaya başlar. 9 ay boyunca karanlık, rahat ortamda uyuyan bebişler dış ortama ayak uydurmakta belli süre sorun yaşayabilir. Bundan dolayı ilk aylarda anne karnının güvenli ve huzur veren yönünü hatırlatan kundak yapmak uyku konusunda yardımcı olabilir. Ama bunu her zaman değil de ara vererek yapmanız tavsiye edilir. Bebeğinizin uyku düzenini oluşturması belli zaman alır. Deneme yanılma yoluyla en iyi uyku tarzını belirleyebilirsiniz. Anne olmak uykusuz geceleri de yanında getiren fedakarlık temsili harika bir ayrıcalıktır.

Bebeklerde Ağrı ve İnatçı Ağlama

Hasta olmak herkesin en son isteyeceği şeydir. Halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, karın ağrısı, kulak ağrısı ve daha türlü türlü ağrı çekeriz ne yazık ki. Henüz minicik bedenleriyle bebeklerde hasta olur. Bebeklerde ağlama nedenlerinden biri acı çekmeleridir. Bir yeri ağrıyan bebek söyleyemeyeceği için ağlayarak anlatmaya çalışır. İnatçı ağlamalar kolik ağrısı, erken diş çıkarma sonucu olabilir. Etrafta ki stres durumu ne kadar artarsa bebeğinde ağlama huzursuzlanma düzeyi de yükselir.

bebek-agri

Eğer bebeğinizde bir türlü geçmek bilmeyen inatçı ağlama nöbetleri varsa doktora başvurmanızda fayda var. Nedeni çektiği acı ve hastalıklar olabilir.

Bebeklerde İlgi Eksikliği ve Gelişim

Kim sevmez ki ilgi görmeyi, hep sevilmeyi? Akıllı bıdıklarda nereden öğrendilerse artık hep el üstünde tutulmayı isterler. Özel ilgi alaka göremeyince minnacık boylarına hiç aldırmadan naz yapıp trip atarlar. Özellikle evde abla abi varsa olay daha da kızışır. Genelde tam tersi durumdan yakınır anne babalar. Çocuğumuz bebeği kıskanıyor diye emin olun bunun tam tersi de geçerli.

bebek-anne-ilgi

Sizlerde bebeklerinizle daha yakından iletişim kurarak anne çocuk ilişkisini daha çok geliştirerek nazlandıklarında ki ağlamalarının önüne geçebilirsiniz.

Bebeklerde Ağlama Nöbetinde Siz Nasıl Davranmalısınız?

Annelik içgüdüsü sürekli korumacı davranmayı sever. Hep bir endişe telaş vardır. Bebeklerde ağlama ister istemez anneleri strese sokar hele bir de ilk defa anne olanların eli ayağına dolaşır ne yapacaklarını bilemezler. Bu neredeyse her annenin doğasında olan ama doğru kontrol edilemezse yanlış bir davranıştır.

bebekler

Bebeğinizin ağlaması sizi korkutmamalı. Öncelikle yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden dolayı bebeğiniz huysuzlanıp ağlıyor olabilir. İlk yapacağınız bu sorunları çözüme kavuşturmayı sağlamaktır. Bezini kontrol etmeli, karnının aç olup olmadığını anlamalı, uykusuz ise kalabalık ve gürültülü ortamlardan uzaklaştırıp uyutmalı, gazını doğal yöntemlerle ya da ilaçla almalı, özel ilgi göstermeli aranızda ki kopmayacak sevgi bağını bebeğinize de hissettirmelisiniz. Tüm bunları denediniz ve hala bebeğiniz ağlamayı bırakmıyorsa belli bir hastalıktan dolayı ağlıyor olabilir. Ve sağlık işini şansa bırakmak ya da ertelemek olmaz. En kısa zamanda bebeğinizi çocuk doktorunuza götürmelisiniz. Hem sizin içiniz rahat eder hem de minik bebişin durmadan ağlama sırrını çözmüş olursunuz.

Hep birlikte evlerin neşesi minik bebişler neden ağlar, ne yapmak gerekir bunu konuştuk. Her ne kadar ağlasalar, uykusuz gecelerin sebebi de olsalar onlar her zaman kalbimizin en derin köşesindedir. Siz değerli fedakar annelerimiz ve tatlış, ponçik bebeklerimizin her gününün sağlıklı ve mutlu geçmesi dileğiyle…