Bebeğinizin beyni zamanla oluşur: Hamilelik sırasında başlar ve erken yetişkinliğe kadar devam eder ve bir bina gibi, güçlü bir temele ihtiyaç duyar. Bebek gelişimi uzmanları, bir çocuğun hayatının ilk aylarının öğrenme için ilk zaman olduğuna inanır, ancak bazen bebeğinizi uyarmanın yeni yollarını düşünmek zor olabilir. Bu eğlenceli ve bilimsel etkinliklerin size ilham vermesine izin verin.

Göz teması kurun

Gözleri açıkken bu kısa anlardan yararlanın ve doğrudan bebeğinize bakın. Bebekler yüzleri erkenden tanır ve sizinki en önemlisidir! Size her baktığında hafızasını inşa eder.

Oyun alanı olun

Bebeğinizin pahalı oyuncaklara ihtiyacı yoktur. Onlara yanıt veren yetişkinlerin sevgi dolu, güler yüzleri gelmiş geçmiş en iyi oyuncaklardır. Birçok elektronik oyuncak ve TV şovu bebekler için “eğitici” olarak pazarlanmaktadır ancak bebeklerin sizinle ve hayatlarındaki diğer insanlarla aktif olarak etkileşime girmesi ve dünyalarını keşfetmesi gerekir. Yere yatın ve bebeğinizin her tarafınıza tırmanmasına ve sürmesine izin verin.Koordinasyonunu ve problem çözme becerilerini geliştirmeye yardımcı olun.

Masaj Yapın

Bebeğiniz sessiz ve uyanık bir durumdayken vücudunu sıcak bir odada yumuşak bir havluya veya battaniyeye yatırın. Toleransı izin verdiği şekilde bacaklarını, kollarını ve karnını nazikçe hareket ettirin. Bebeğinizin sizinle bağ kurmasını sağlayarak bedeninin farkında olmasını sağlayın.

Kaliteli Bir Yemek

Emzirebiliyorsanız, anne sütü bebeğinize yaşamın ilk 6 ayı boyunca (tamamlayıcı gıdalarla birlikte) verebileceğiniz en iyi besindir. Emziriyorsanız ya da mama kullanıyor olsanız da, beslenme zamanını bir beyin inşası zamanı olarak düşünün. Emzirme esnasında göz teması yapmak, gülümsemek ve cilt teması yapmak olumlu deneyimlerdir. Bebeğiniz büyüdükçe, demir açısından zengin gıdalar ve meyve ve sebzeler gibi çeşitli besin maddelerine sahip gıdalar sunduğunuzdan emin olun.

Bebeğinizle çok konuşun

Bebekler, bazı ebeveynlerin seslerine içgüdüsel olarak yüksek sesle yanıt verir. Bebeğinizle çok konuşmak, dil becerilerini geliştirmeye yardımcı olur. “Seni sonsuza kadar seviyorum”, “Sen benim özel bebeğimsin”, “Harika bebeğim kim” gibi sevgi dolu şeyler söylemek bebeğiniz ve sizin bağınızı güçlendirerek bebeğinizin gelişimine yardımcı olur.

Bebeğinize Adı ile Seslenin

Bebeğinizin adını sırtındayken bebeğinizin bir tarafından hafifçe söyleyin. Gözlerini veya başını sesinizin yönünde hareket ettirerek yanıt vermesini bekleyin. Diğer tarafa geçin ve adını tekrar söyleyin. Bebeğiniz sesinize cevap verdiğinde onu sevgi dolu bir dokunuşla ödüllendirin.

Neler yapabilirsiniz?

  • Bebeğiniz için güvenli ve sevgi dolu bir ev sağlayın . Bebeğinizin güvenebileceği günlük rutinler geliştirin. Evinizi sakin tutun.
  • Bebeğinizin hem içinde hem de dışında çevresini keşfetmesine yardımcı olun . Oyun bebeklerin öğrenmesine yardımcı olur ve siz çocuğunuzun ilk oyun arkadaşısınız. Basit oyunlar oynamak onun etrafındaki insanları ve dünyayı öğrenmesine yardımcı olacaktır ve günlük rutinlerinizden geçerken bebeğinizle konuşmayı unutmayın. Bebeğinize neler olup bittiğini anlatın, birlikte gördüğünüz ilginç şeylere dikkat edin ve diğer duyularını geliştirmesine yardımcı olun (işitme, dokunma, tat ve koku).
  • Bebeğiniz için düzenli sağlık hizmeti alın . Bebeğiniz düzenli olarak bir sağlık uzmanı tarafından görülmelidir. Aşıları güncel tutun.
  •  Sizden uzak durması gerektiğinde bebeğinizi, bebeğinize sizin gibi bakacak bir bakıcıyla bıraktığınızdan emin olun. Güvendiğiniz, bebeğinizin duygusal ihtiyaçlarına cevap verecek birini seçin ve öğrenme ve büyüme fırsatları ile güvenli ve sağlıklı bir ortam sağlayın.
  •  Stresli, bunalmış, depresif hissediyorsanız veya bebeğiniz için biraz desteğe ihtiyacınız varsa, yardıma ulaşmaktan çekinmeyin. Sağlık uzmanınızla, ailenizle konuşun.
  • Son olarak bebeğiniz ve siz hep huzurlu ve sağlıcakla kalın.