Anne ve babalar doğdukları andan itibaren bebeklerinin üzerine titrerler. Aman ayağı bir yere takılmasın, yabancı kimseler fazla dokunmasın, hastalık çekmesin bir yeri ağrımasın ve daha birçok telaş içerisine girerler. Bebeklerde cilt bakımı da ebeveynlerin hassasiyet gösterdiği önemli bir konudur.

Bebeklerde Cilt Bakımı ve Hassasiyet

Yeni doğan bir bebek düşünelim. Halk arasındaki tabirle su gibidir vücudu. Oldukça hassas dikkat edilmesi gerekir. Dokunurken bile herhangi bir mikrop kapar mı ya da bir yeri incinir mi diye düşünerek hareket etmeliyiz.

bebeklerde-cilt-bakimi

Bu yazımızda sizlerle hem yeni doğan hem de ilerleyen dönemde bebeklerde cilt bakımı nasıl olmalı, özellikle hangi hususlara dikkat edilmeli, bebeklerimiz nasıl daha sağlıklı bir cilde kavuşabilir bunu konuşacağız. Sıcak yaz gününde soğuk içecekleriniz hazırsa başlayalım hemencecik.

Bebeklerde Güneş Işığı Maruziyeti

Bebeklerin özellikle 2-3 yaşlara gelene kadar ne kadar hassas olduğundan biraz bahsettik. Güneş ışığı alınan zaman ve miktara göre iki farklı etki de gösterir. Hepimizin bildiği üzere D vitaminin emiliminde görev alır. Ve genel ortalamaya bakacak olursak birçok insanda ne yazık ki D vitamini eksikliği görülür, takviye edici besin ve  ilaçlar ile tedavi edilmeye çalışılır. Sabah saatlerinde alınan güneş ışığı da doğal tedavi niteliğindedir. Bebeklerimizin cildi biz yetişkinlere göre fazlasıyla hassas olduğu için güneş ışığından da hemencecik etkilenirler.

bebeklerde-günes-korumasi

Bebeklerde cilt bakımı doğru güneş ışığına maruz kalmaktan geçer. 1 yaş altı bebekleri direkt güneş ışığına maruz bırakmamaya özen göstermelisiniz. Güneş yanıkları, güneş lekeleri olumsuz sonuçlardan birkaçıdır. Dışarı çıkarken 1 yaş altı bebeklere ince uzun kollu kıyafetler giydirmeli, minicik kafalarına şapka takmayı ihmal etmemelisiniz. İlerleyen yaşlarda daha esnek davranabilirsiniz. Güneş, kum ve deniz üçlüsüyle beraber güzel bir tatil bile yaptırabilirsiniz.

Bebeklerde Hassas Cildin Kuruması

Çoğu insanın cilt kuruluğundan bahsettiğine şahit olmuşsunuzdur. Özellikle de kış aylarında bu durum daha çok artış göstermektedir. Bebeklerde cilt bakımı konusunda en çok uğraşılan alanlardan biridir ciltte kuruluk. Genetik yatkınlık, mevsim geçişleri ve ani hava değişimleri, kullanılan bazı dermo kozmetik ürünler, sık sık duş aldırma gibi bazı nedenler kuruluğa yol açar. Bebeğinizde kaşıntı, kızarıklık, deride pullanma ve döküntü herhangi bir çatlak bebeğinizde cilt problemlerinin habercisi olabilir.

cilt-kurulugu

Nem dengesinin bozulması beraberinde cilt problemlerini getirir. Bebeğinizin cildini daha nemli tutabilmek için içeriği doğal nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Ayrıca zeytinyağını bir parça pamuğa damlatarak kuruyan ve kuruluğun beraberinde getirdiği çatlaklara uygulayabilirsiniz. Özellikle yaz mevsiminin bunaltıcı ve nemli havalarında fazla kıyafet giydirmemeye özen göstererek bebeklerde cilt bakımı için daha özenli ve bilinçli davranmış olursunuz.

Bebeklerde Cilt Bakımı ve Banyo

Belli bir yaşa kadar banyo yapmaz çocuklar. Bıcı bıcıdır onun adı. Kimine göre oyun zamanı, eğlenip yaramazlık vakti kimine göre ise istemeden yaptığı hatta olanca sesiyle bağırıp korktuğu vakit. Yani kısacası bazı çocuklar banyoya girmek için can atarken bazıları da kaçacak yer arar resmen.

bebeklerde-banyo

Banyo kişisel hijyen açısından çok önemlidir. Yeni doğan bebekler her gün ya da gün aşırı yıkanırken aylar geçtikçe bu süreler biraz daha uzar. Sağlıklı ve parlak bir cilt için banyo sürelerine dikkat etmeli olabildiğince doğal sabun ve şampuan kullanımına özen gösterilmelidir. Banyo sonrası bebeğinize süreceğiniz zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı cildini yumuşacık yapacaktır.

Bebeklerde Doğru Bez Seçimi

Doğuma yakın hummalı bir alışveriş trafiği başlar. Doğum öncesinden her şey hazırlanmaya başlar. Rengarenk kıyafetler, biberon, emzik gibi daha birçok eşya alınır. Bebek bezi de alışveriş listesinin başında yer alır. Bebek bezi seçimi bebeklerde cilt bakımı için oldukça önemlidir. Anne ve babalar bez seçimi yaparken kaç aylık olduğuna göre değil de kilo aralığına dikkat edip ona göre seçim yapmalıdır. Bebeklerin yaş, kilo, gelişim aralığı birbirinden farklılık gösterir.

bez-secimi

Bebek bezinin sıkması hem pişik oluşumuna sebep olur hem de bebeğinizin huzursuz olmasına sebebiyet verir. Seçim yaparken bezin içerisindeki lastiklere de dikkat edilmelidir. Bebeğin rahat hareket etmesini engelleyecek, yeteri kadar emici kısmı bulunmayıp yaş hissi veren, hava almayı sağlayan kanalları bulunmayan bebek bezlerinden kaçınmalısınız. Bebeklerin ağlama sebeplerinden biri de altlarının kirli olması ve bebek bezinin içinde rahat etmemeleridir. Bundan dolayı bebek bezi seçimi yaparken oldukça seçici davranmalıyız.

Bebeklerde Pişik Problemi ve Yapılması Gerekenler

Pişik nasıl ki yetişkinlerde hayatı olumsuz etkileyen fazlasıyla rahatsız edici bir problemse bebekler için de öyledir. Bebeklerin cildi çok hassastır. Yabancı müdahaleye, soğuk sıcak değişimine, bezlerinin kirli olmasına hemen tepki verirler. Özellikle sıcak yaz günlerinde bebeğinizin boynunun, koltuk altının kızarıp piştiğini görürsünüz. Fazla hareketli olmakta pişik sebebidir. Ayrıca bebeğin bezinin uzun süre değişilmeden kalması pişiğin başlıca sebeplerinden biridir. Bu durumda bebeğiniz huysuzlanabilir ve canı yandığı için uzun süreli ağlamalara sebep olabilir.

bebeklerde-pisik

Pişiği önlemek için;

  • Bebeğin cildinin temiz ve kuru olmasına dikkat edilmelidir.
  • Her bez değişiminden sonra bebeğin cildini temizlemek
  • Pişik olan bölgeyi nemli bezle, bastırmadan, hafifçe silmek
  • Bez değişiminin ardından biraz havalandırmak
  • Pişik sorunu geçinceye kadar biraz daha büyük beden bez kullanmak
  • Pişikli bölgeye pişik kremi, merhem veya talk pudrası sürmek

Bebeklerde Kıyafet Seçimi ve Cilt Bakımı

Bebek mağazasına girdiyseniz ne kadar harika ve mutluluk verici bir yer olduğunu biliyorsunuzdur. Daha bebek doğmadan aylar öncesinden birbirinden güzel, rengarenk, çeşit çeşit kıyafetler alınır, el örgüsü yelekler, kazaklar, atkılar, bereler yapılır. Apayrı özen gösterilir bebek giyimine. Birbiriyle uyumlu takımlar, ponçik ayakkabılar ve daha niceleri.

bebek-giysileri

Bebeklerde cilt bakımı konusunun ne kadar hassas olduğunu daha öncede belirtmiştik. Kıyafet seçimi de bebeklerde oldukça dikkat isteyen bir konudur. Bebekler de pamuklu kıyafetler seçmek en iyisidir. Sık sık terledikleri için yanınızda daima yedek kıyafet bulundurmalısınız. Yaz mevsiminde daha bol ve serin kıyafetler tercih etmek gerekir. Dışarı çıkardığınızda da şapka kullanımına dikkat ederseniz güneşin istenmeyen etkilerinden korumuş olursunuz.

Bebeklerin büyüme evresi çok hızlı olur ve kıyafetler çabucak küçülür. Bunun için kıyafet alırken yaşa göre değil de kiloya bakarak satın almanız daha yerinde olur. Böylece aldığınız kıyafeti daha uzun süreler giydirebilirsiniz.

Bebek Bakım Ürünleri ve Cilt Hassasiyeti

Bebek kozmetiği olur mu demeyin. Bayağı da ilerlemiş bir sektör. Bebek parfüm ve kolonyaları, bebek bakım kremleri, ıslak mendiller, bebek deterjanları ve daha birçok ürün. Ama ne yazık ki çoğu ürün birden fazla kimyasal madde içerir.

bebek-bakim-ürünleri

Bebeğinizin altını temizlerken kullandığınız ıslak mendilleri kullanırken içerisinde alkol, paraben gibi maddeleri bulundurmamasına dikkat etmelisiniz. Bu tür kimyasallar bebeğinizin hassas cildine zarar vererek pişik oluşumuna sebep olur.

Parfümlü bebek bakım ürünleri yerine doğal sabun ve şampuan kullanımı önemlidir. Mesela banyo sonrası vücudunu hindistan cevizi yağı ile nemlendirebilirsiniz.

Kıyafetlerini yıkadığınız deterjanlarda bebeklerde cilt bakımı hassasiyeti için dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Parfüm ilaveli ve kıyafetlerde kalıntı bırakan deterjanları kullanmayı bırakmalısınız. Yüksel ısıda yıkayarak mikropların yok olma oranını da arttırabilirsiniz. Evde kendi doğal deterjanınızı hazırlayabileceğinizi de unutmayın.

Bebeğiniz için kullandığınız biberonların cam olması sağlık açısından en yararlı olanıdır. Plastik ham maddeli biberonlar da sıcak mama hazırladığınızda ya da içerisine sıcak içecek koyduğunuzda plastik içerisindeki zararlı maddeler çözünür hale gelir ve içerisindeki yiyeceğe geçmiş olur. Çoğu kanserojen etkisi bulunan bu kimyasalların sağlık üzerine istenmeyen birçok etkisi vardır. Bu konuda oldukça dikkat etmeli ve cam biberon tercih etmelisiniz.

Bebeklerde Cilt Bakımı ve Anne Babalar

bebek-anne-baba

Bebekler evin göz bebeği, tatlı neşesidir. Ne kadar uykusuz gecelere, yorgun uyanmalara, halsiz dirençsiz işe gitmenize, yemek düzenizin bebişlerin tüm vücudu olduğu gibi ciltleri de oldukça hassastır. Bu hassasiyet ebeveynlerinde daha dikkatli olmasını beraberinde getirir. Alınacak birkaç basit önlem ile bebeğiniz daha sağlıklı ve mutlu olabilir. Her gününüzün öncekinden daha mutlu ve huzurlu geçmesi dileğiyle. Bebeğinizle geçireceğiniz nice sağlıklı günlere…