gunes

Soğuk geçen havalar, kar ve yağmur yağışları kapalı bir gökyüzünün ardından neredeyse herkes yazın gelmesini iple çeker. Doğa canlanır, hayvanlar yuvalarından çıkar, bitkiler olgunlaşmaya başlar. Mavi, berrak , pürüzsüz bir gökyüzüne uyanmak bir kış boyu hayyallerimizi süsler. Yaz tatili planları aylar öncesinden yapılır, yaza girmeden gerekli hazırlıklar tamamlanır. Daha sağlıklı bir şekilde yaza merhaba diyebilmeniz için birkaç önerimiz var sizlere.

Güneş Işınları Masum mu?

gunes-ısınlari

Gözümüzü kamaştıran parlak sarı ışıklarıyla güneş yaz mevsiminin sembolüdür adeta. İçimizi ısıttığı gibi dünyamızı ısıtır bir yandan da. Fakat güneş ışınları sandığımız kadar güvenli değil. Zengin D vitamini kaynaklarımızı vücudun kullanabileceği hale getiren güneş ışınları dikkat edilmezse birçok kalıcı zarara yol açar. Yoğun miktarda alınan güneş ışığı deri kanserinin en tehlikeli türü olan ”melanoma kanseri” ne yakalanma riskini arttırır. Özellikle açık tenli insanlar ve çocuklar kendilerini korumalıdır. Cilt kırışıklılıkları , erken yaşlanma gibi istenmeyen etkileride vardır.

Peki Nasıl Korunabiliriz?

gunes-gözlügü

Güneş koruyucu ürünler kullanabiliriz ancak bu konuda da oldukça seçici olmalıyız. Dermatolojik testleri yapılmış ürünleri tercih etmeliyiz. Güneşten koruyucu kıyafetler ve güneş gözlüğü kulanmaya özen göstermeliyiz. Acil olmadığı sürece UV ışınların en yoğun olduğu 10-16 saatleri arası dışarı çıkmamaya dikkat etmeliyiz.

Yeteri Kadar Sıvı Tüketiyor muyuz?

sivi-tüketimi

Yaz mevsiminde ısınan havalar kaybettiğimiz sıvı miktarını da arttırmaktadır. Özellikle su hayati önem taşır. Vücut fonksiyonlarımızın çalışması, organlarımızın faaliyetlerini sürdürmesi, vücudumuzun nem seviyesi ve sıcaklığının kontrolü gibi daha birçok biyolojik olayda görev sahibidir. Bundan dolayı sıvı alımına önem vermeli, her an yanımızda çalışma masamızda su bulundurmalıyız. Sade olarak tüketemiyorsanız suyunuza kabuk tarçın, elma, limon, salatalık gibi meyve ve sebzelerle aroma katabilirsiniz.

Hijyen Kurallarına Hassasiyet

hıjyen

Yaz aylarında yaptığımız önemli aktivitelerden biri yüzmektir şüphesiz. Kapalı veya açık yüzme havuzları, tatil alanlarında ki denizler birçoğumuzun uğradığı alanlardır. Toplu kullanım alanlarında temizliğe daha dikkat etmek gereklidir. Mümkünse fazla kalabalık olmayan ve temizliğine güvendiğimiz alanları tercih etmeliyiz. Ayrıca yüzerken takacağımız kulak tıkaçları sayesinde yaşayabileceğimiz kulak yolu enfeksiyonlarının da önüne geçebiliriz.

Artan sıcaklıklar ter bezlerimizin aktivitesini arttırdığından daha çok terleriz. Sık sık duş almalı ve beraberinde kıyafetlerimizi de değiştirmeliyiz. Uyacağımız basit hijyen kuralları ile daha sağlıklı ve rahat bir tatil geçirebiliriz.

Beslenme Düzenine Dikkat!

beslenme

Kış ayları çoğu insanın kilo aldığı diyetine dikkat etse dahi hareketsiz kaldığı dönemlerdir. Yaz aylarında beslenmemize de dikkat etmeliiyz. Özellikle sıcak havalarda aşırı yağlı ve tuzlu yiyecekler daha çok rahatsız eder insanı ve birçok kronik rahatsızlığnda habercisidir. Sıvı kaybı arttığı için diyetimize sıvı besinleri ağırlıklı olarak koymalı günlük alınması gereken besin değerlerini karşılamalıyız.

Her Dönemde Egzersiz

egzersiz

Egzersiz vücudumuzun vazgeçilmezlerinden biridir. Daha sağlıklı ve dinç olmamızda, ruhsal hayatımızın kontrolğnde , stres yönetiminde baş yardımcımızdır. Nispeten hareketsiz geçen kış döneminin ardından yaza hareketli bir giriş yapmalıyız. Böylelikle hem vücudumuzun formunu korumasına yardımcı olur hem de daha sağlıklı, mutlu br yaz geçirmiş oluruz.

Sonuç

Yazımızda belirrtiğimiz gibi sadece birkaç basit hususa dikkat ettiğiniz takdirde sevdiklerinizle daha mutlu ve sağlıklı bir yaz geçireceksinizdir. Uygun saatlerde bol bol faydalı güneş ışınları aldığınız, su şişenizi yanınızdan ayırmadığınız, temizlik koşullarına ayrıca önem verdiğiniz, envai renk meyve ve sebzeyle süslediğiniz beslenme düzeninizin olduğu, güne açık gökyüzü altında kuş cıvıltıları altında yapacağınız sporla başladığınız bir yaz geçirebilmeniz dileğiyle….