Herkesin bildiği üzere son birkaç aydır tüm dünya aynı meseleyi konuşuyor. Çin’in Vuhan kentinde çıkan koronavirüs hepimizin hayatına dokundu. Birçok insan hayatını kaybetti ve birçoğu da hala savaş veriyor. Ülkemizde de görülmesi üzere devletimiz çabucak tedbirler almaya başladı. Eğitime ara verildi. Sosyal mekanlar kapatıldı geçici süreliğine. Yurtdışından gelen vatandaşlarımız önlem amaçlı karantinaya alındı.

Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili sürekli açıklamalarda bulunuyor. Bu zorlu süreçte biz vatandaşlarda üzerimize düşen görevi yapmalı devletimizin yanında olmalıyız. Bizlerden kısa dönemde istenilen en önemli husus zorunlu olmadığımız durumlar dışında dışarıya çıkmamamızdır. Bizler de tabir yerindeyse kişisel karantina döneminde evde yapabileceğiniz birtakım aktiviteleri sizler için sıraladık. Hadi hep beraber önerilerimizi inceleyelim.

Kitap Kurtları, Tatili Fırsata Çevirme Zamanı

kitap-kurtlari

Birçok tatil döneminde akla gelen ilk seçenek olan kitap okuma koronavirüs arasında da başvuracağımız öncelikli alanlardan biri. Çoktandır okumayı planladığınız, sürekli ismini duyduğunuz, kitap raflarında sizi bekleyen kitapların kısa bir listesini çıkarıp ve en kısa sürede temin edip okumaya başlayabilirsiniz. Bir de kitap üstüne not almayı, satırların altını çizmeyi seven biriyseniz kırtasiyeden renkli kalem ve çeşitli post-itler almayı da unutmayın.

Film mi, Dizi mi Yoksa Belgesel Seyretmek mi?

film-dizi-belgesel

Kim sevmez en sevdiği filmi açıp istediği yiyecekler eşliğinde keyif yapmayı? Birçoğumuz film veya dizi izlemeyi severken kimimiz de belgesel izlerken aynı hissi yaşarız. Her üçü de zihnimizi dinlendirmemize yardımcı olup kısa süreli de olsa hayatın dertlerinden soyutlayıp izlediğimiz aleme götürür bizi. O halde bu kısa ara döneminde de çay, kahvenizi hazırlayıp arkanıza yaslanın yepyeni gizemli dünyalar sizi bekliyor.

Temizliği Sevenler, Bahar Temizliği Erken Geldi

temizlik

Temizlik diyince akan sular durur. Millet olarak temizliğe aşırı önme veren bir toplum yapısına sahibiz. Tabi ki bu durum gayet onur verici. Hepimiz iyi biliriz başladı mı bitmek bilmeyen bahar ve bayram temizliklerini. Çamaşır suyu kokusu tüm apartmanı sarar, perdeler teker teker yıkanır, halılar temizlenir, envai çeşit temizlik ürünü kulllanılır. Hazır havalar da güzelken ve hastalık yönetiminde hijyenin ne kadar önemli anlaşılmışken sıkı bir bahar temizliğine girmenin vakti çoktan gelmiş gibi görünüyor.

Bitkilerimize ve Küçük Dostlarımıza Bakım Yapmaya Ne Dersiniz?

evcil-hayvan

Balkonlarımızı süsleyen rengarenk çiçekler duyduğumuz malesef iç karartan haberler karşısında bir nebze dahi olsa moralimizi yükseltecektir. Çiçeklerimizle ilgilenmeli rutin bakımlarını daha özenli yapmalıyız. Evinizde evcil hayvan besliyorsanız çok daha eğlenceli, oyun dolu vakit geçirebilirisiniz.

Yemek Yemeyi Severiz de Yemek Yapmak Nasıl Olur?

yemek-yapmak

Hayat koşulları gereği neredeyse hepimiz tek kalmış ve yemek yapmak zorunda kalmışızdır. Herkes çok ister işten veye okuldan döndüğünde kapı önünde yemek kokuları karşılasın, sofra hazır olsun. Hayat bunu birçoğumuza sunmaz ne yazık ki. Aslında çok zevklidir yemek yapmak, uğraşmak. Bu tatilde de yepyeni tarifler deneyip kendimizi bu konuda geliştirebiliriz. Haydi hep beraber tarif defterimize çılgın, lezzetli, mis kokulu tarifler ekleyelim.

Her Lisan Bir İnsan Deyip Yeni Bir Dil Öğrenelim

yabanci-dil

Yabancı dil öğrenmek günümüz dünyasında önemli bir kriterdir. Birçok işe girebilmek ya da yabancı kaynaklara ulaşma konusunda elzemdir. Özellikle ingilizce ortak dil niteliğinde olduğundan genelde ingilizce daha çok tercih edilir. Öğrendiğimiz her yabancı dil kariyer hayatımızda basamak olup bizleri daha iyi noktalara taşıyacaktır. Alalım dil kitaplarını, sözlükleri başlayalım çalışmaya bir an önce.

Her Günümüz Çok Değerli, Kayıt Altına Alalım

günlük-tutmak

Günlük tutmak çok güzel bir alışkanlıktır aslında. İleride geriye dönüp baktığımızda elimizde kalan bir mirastır. Neler yaptığımızı o an neler hissettiğimizi, zamanımızı nasıl geçirdiğimizi kayıt altına almamıza yardımcı olur. Birçoğumuz eskiden süregelen günlük tutma alışkanlığına sahiptir. Tatilde de gününüzün nasıl geçtiğini kısaca, duygu ağırlıklı özetlerseniz ömür boyu iyi ki kazanmışım diyeceğiniz muhteşem bir alışkanlık sahibi olacaksınız.

Şah Mat Demek de Güzel, Sabırla Puzzle Bitirmek de

puzzle-cözmek

Evde yapılabilecek güzel etkinliklerden biri de çeşitli zeka oyunları oynamaktır. Satranç, dama, mangala ve sudoku bunlardan birkaçıdır. Ayrıca çok parçalı büyük puzzlelar her ne kadar uğraştırsa da fazlasıyla eğlenceli ve ailemizle kaliteli vakit geçirmemize yardımcıdır. Minik puzzle parçalarını kaybetmemeniz için mutfak masası benzeri geniş alanları tercih etmeniz sizlere kolaylık sağlayacaktır. Ufacık bir tavsiyemiz olsun.

Sevdiğiniz Hobilerle Uğraşarak Kendinizi Mutlu Edebilirsiniz

hobi-ugrasmak

Her bireyin yapmaktan zevk aldığı, uğraşırken kendini mutlu hissattiği, dinlenme aracı olarak gördüğü birtakım hobileri vardır. Bunlar resim çizmek, müzik aleti çalmak, spor yapmak, şiir yazmak gibi çok farklı alanlarda olabilir. Ama hepsinin ortak noktası kişiyi rahatlatması ve zamanını verimli değerlendirmesine sebep olmasıdır. Sizlerde yepyeni hobiler edinebilir veya sahip olduğunuz hobilerinizle vakit geçirerek kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

Düşünmek Birçok Soruna Çözüm Bulmaktır

düsünmek

Bu tatilde zamanımızın bir kısmını da sakin, dinlenmiş, tüm yorgunluklardan arınmış bir zihinle düşünerek geçirmeliyiz. Böylece geçmiş zamanların özeleştirisini yapıp kendimize dersler çıkararak ileriki yaşantımızı daha güzel planlayabiliriz. Hayallerimize nasıl daha hızlı ve verimli ulaşabileceğimizin üzerine kafa yorup bu kısa ara dönüşü daha zinde ve gayretli biri olarak hayatımıza devam edebiliriz.

Sonuç

Yukarda bahsettiğmiz etkinlikler bir nebze olsun bizleri geçirdiğimiz zor süreçten uzaklaştıracaktır. Tüm dünyayı küresel boyutta etkisi altına alan bu virüs umarız en kısa sürede en az kayıpla ülkemizden uzaklaşır. Bizlerin yapmamız gereken kriz yönetimini en doğru şekilde uygulayabilmek, panik havasından uzak durup elimizden geldiğince tedbirleri en üst seviyeye çıkarmaktır. Bu durumda kendi moralimizi yüksek tutmalı etrafımıza da olumlu telkinlerde bulunmalıyız. Hem kendi hem de çevremizdeki insanaların sağlığı için açıklanan kurallara uymalı, evden çıkmayıp teması en aza indirmeliyiz. Daha neşeli günlere gözlerimizi açabilmek umuduyla sağlıklı günler…